VIDEO: Minimalistický dům postavili za 1 344 000 Kč. Tříčlenná rodina je v něm nadmíru spokojená

Co je malé, to je hezké. Tento minimalistický domek je však přímo dechberoucí a stejný názor má i tříčlenná rodina, která v něm spokojeně žije.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
Dalších 7 fotografií
Dalších 7 fotografií
                   

Umíte si představit, že byste byli součástí tříčlenné rodiny, která žije v domě velikosti dvou vašich pokojů? Dá se to a dost snadno. V dnešní docela drahé době navíc někteří nemají ani na výběr, každopádně není si na co stěžovat. Jejich každodenní život není menší velikosti domu totiž vůbec nijak omezen, ba naopak.

Celý příběh začíná ve Španělsku

Začalo to v roce 2017, kdy se Antoine Grillon spojil s Nicolasem Vaquierem a dohromady založili společnost, jež se ve Španělsku zaměřuje na stavitelství. Poháněl je k tomu stejný cíl, oba muži totiž milují ekologický způsob stavby domů. A, jak jistě tušíte, jeden z jejich návrhů je taky ten, kde nyní žije ona tříčlenná rodina, o které je celou dobu řeč.

Rodina má konkrétně sedmileté dítě a jejich domov má šest metrů na délku. I přesto se zde ale našel prostor, aby i dítě mělo svůj vlastní pokoj. Dům je celý sám o sobě dost jednoduchý a to byl taky cíl stavitelů. Šlo o vytvoření něčeho, co bude moderní, dostačující, ale zároveň ne přeplácané, jak často některé věci bývají.

Někdy je méně prostě více

Samotný Grillon se v rozhovoru pro TVE2 svěřil s tím, jak vše zamýšlel „Celá stavba byla inspirována myšlenkou, že méně je někdy více. Tento dům se dá použít mnoha způsoby. Jako bydlení pro rodiny, které chtějí začít žít trochu ekologičtěji, pro imigranty či jako nouzové bydlení. Navíc, na světě je prostě potřeba omezit množství fyzických věcí a začít pracovat na zážitcích. Není to o tom, kdo má větší auto nebo dům, s takovou to planeta přestane zvládat.“

Tato rodina žije v sadu a i v něm se nachází tento mini dům, který je docela čerstvou záležitostí. Dům se jmenuje Serena a hned při prvním pohledu na něj vás může zaujmout jeho dřevěná konstrukce, která celému domku přidává na rodinné atmosféře. Díky tmavším kovovým rámům okolo oken a dveří si navíc zachová i svůj moderní dojem a eleganci, tudíž tato kombinace rozhodně nebyla šlápnutí vedle.

Zevnitř vás uchvátí stejně jako zvenčí

Nic by ovšem nefungovalo bez svého vlastního řádu, a proto je i tento dům rozdělen do několika různých částí, z nichž každá plní svůj vlastní účel. Je to vlastně celkem jednoduché, obývák je propojen s kuchyní a mírně oddělen od pokoje malého chlapce, vedle kuchyně se nachází koupelna a nahoře ložnice rodičů. Hojně se zde využívá schodiště, které bylo také tvořeno docela originálně, jelikož jakoby „visí“ ve vzduchu. To vůbec není na škodu, jen konkrétně malý chlapec snad bude pokaždé, když půjde nahoru, opatrný.

Celý prostor je plný velkých oken, které mají za účel zde propouštět dostatečné množství světla, které malý prostor opticky rozšíří. Nábytek a stěny jsou kombinací světlého dřeva a černých rámů s občasnými oranžovými prvky. V obývacím pokoji není příliš věcí, vlastně si zde můžete posedět u knížky či jen tak, jelikož se zde nenachází ani televize. Když se na interiér pořádně zakoukáte, tak zjistíte, že vlastně všude se nachází různé mini poličky, kam je možno něco odložit.

Všechno má svůj vlastní význam

Co je na tomto interiéru zajímavé je, že se v něm nic nenachází bezdůvodně. Všechno má svůj určitý význam a nedochází tedy ke shromažďování zbytečností, které nemají v domě co dělat. Například v pokoji chlapce se nachází jeho postel, která má úložný prostor a stůl, a kterém se může učit. Co víc by bylo potřeba? Koupelna byla tvořena na podobném principu.

Z tohoto důvodu se v ní nachází jen sprchový kout, menší umyvadlo s úložným prostorem na ručníky a záchod. Ten je navíc kompostovací. Ložnice je vcelku jednoduše udělaná, je zde jen postel a spousty polic po obou stranách, které slouží jako úložný prostor prakticky na cokoliv. Na každé jedné straně se poté nacházejí dvě lampičky, které jsou v šedé barvě, čímž se mírně odlišují od zbylého designu.

Kuchyně je snem každé ženy

Je potřeba hned na začátek zmínit, že kuchyně je vrcholem celého tohoto malého domova. Nachází se v ní nejvíce oranžových prvků, čímž se zaručeně oddělí od zbytku domu a nebude tak zbytečně splývat. Je tvořena na způsob, kdy se na jedné straně nachází umyvadlo a druhé vařič a všude je velké množství poliček a zásuvek, kam můžete cokoliv uložit.

Opět je tvořena způsobem, kdy spousty věcí uvidíte, až se na ně pořádně zadíváte. Stavitelé totiž mysleli na všechno a jakmile jednu zásuvku vysunete, dostanete další prostor pro přípravu jídla, který se navíc barevně shoduje se zbytkem linky. Nebo třeba u dřezu v rohu máte černý úložný prostor, který zároveň slouží jako odkapávač na nádobí. Zároveň se hned na dřezu nachází dřevěná deska na krájení.

Ploténky na sporáku jsou jen dvě, jelikož více jich není potřeba a kompaktní trouba samozřejmě nemůže chybět. Dům byl tvořen co možná nejšetrnějšími materiály, izolace byla z konopí či dřevité vlny, poháněn je solárními panely, zatopíte si díky dřevu a kompostující záchod zaručí neplýtvání vodou. Se vším všudy, i plnou výbavou, si jej pořídíte za 1 344 000 Kč.

Kdybyste měli možnost, jakým způsobem byste si mini dům postavili vy?

Zdroj: Treehugger

Galerie

Dalších 7 fotografií
Dalších 7 fotografií
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články