Městský dům ze 16. století byl zrekonstruován a částečně rozšířen. Díky moderním technologiím byly zachovány i původní stropy
Obnova historického městského domu v Linci představuje inovativní a ekologicky citlivý projekt, který propojuje moderní architekturu s důmyslnou renovací starých konstrukcí. Nové využití prostorů v kombinaci s ohleduplným přístupem k zachování historického charakteru nabízí nový rozměr pro komunitní život a udržitelný rozvoj města.
Městský dům leží v centrální ulici Lederergasse, což je klidná a obydlená část spojující hlavní náměstí v Linci s přístavem. Původní budova ze 16. století prošla rozsáhlou rekonstrukcí a rozšířením. Před několika lety se přízemí transformovalo na architektonickou kancelář, zatímco byty ve vyšších patrech byly renovovány a přizpůsobeny novým standardům.
Návaznost na původní budovu
Při plánování změn v územním plánu se počítalo s novým vstupem, propojením s původní budovou a instalací schodiště a výtahu. Tato změna měla minimalizovat zásahy do historického jádra budovy. Nové přístavby díky architektům mia2 byly realizovány s ohledem na ekologii, ekonomii a konstrukční požadavky. Důraz byl kladen na dřevěnou konstrukci.
Neobvyklé materiály
Tento stavební projekt byl experimentální v oblasti inovativních metod renovace. Například hlína z výkopu byla použita na vytvoření dusaných zemních zdí, které slouží jako prefabrikované nosné části. Jak uvádí web ArchDaily, díky technologii dřevobetonového kompozitu se podařilo zachovat a posílit staré dřevěné stropy. Speciálně navržené betonové prefabrikáty byly použity při stavbě pětipatrového točitého schodiště.
Zeleň v srdci budovy
Samostatné schodiště je pokryto kovovou sítí, která má sloužit jako podpora pro růst šlahounů kiwi a vinné révy. K zajištění optimálního odvodnění byla nainstalována zelená střecha na budovách ve dvoře a vodupropustné mřížky na prostranství dvora. Zlikvidovaná zábradlí z jiného projektu byla upravena a využita na nové balkony. Dřevěné prvky se objevují na fasádě směrem do ulice a plní několik funkcí včetně bezpečnosti, ochrany proti požáru a estetického vzhledu.
Soulad všech obyvatel v domě
Kromě ekologických a ekonomických hledisek byl kladen důraz i na sociální a komunitní aspekty. Snaha byla vytvořit živý a obyvatelný dům s balkony a dvory, které podporují komunikaci mezi obyvateli a pracovníky kanceláře. Fasáda směrem k ulici byla navržena tak, aby přívětivě přivítala příchozí. Lavička před vchodem slouží jako místo k odpočinku.
Architekti: | mia2/Architektur |
Plocha: | 1275 m² |
Realizace: | 2021 |
Lokalita: | Linec, Rakousko |