Až milionu Čechům starších 65 let brzy seberou řidičský průkaz. Jak se tomu vyhnout?

Pokud vám je více než 65 let, možná vám brzy seberou řidičský průkaz. Existuje však způsob, jak se tomu můžete vyhnout.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V současné době se na silnicích evropských zemí často objevují nehody, které dle Evropské komise z velké části způsobují senioři starší 65 let. V budoucích letech proto nejspíše přijde změna v novele, která nařídí této skupině lidí pravidelně podstupovat psychofyzické testy, aby úředníci mohli ověřit, zda nebudou při řízení vozidla nijak ohrožovat sebe nebo své okolí. Skutečnost se dle serveru AutoJournal týká jak starších mužů, tak i žen. 

Mnoho seniorů přijde o řidičský průkaz 

Evropskou komisi již dlouhá léta trápí problém s častým výskytem autonehod na území států EU. Tuto skutečnost se odborníci rozhodli řešit v brzké budoucnosti vážnými opatřeními, která se dotknou zejména seniorů starších 65 let. Tato skupina lidí totiž podle statistik způsobuje velké procento z nich a mnozí představují na silnicích nebezpečí přesto, že doposud nic nezavinili. Každý však bude mít možnost si své dokumenty ponechat.

Ačkoli se komise připravuje na to, že bude muset mnoho seniorů zbavit řidičského průkazu, najdou se pravděpodobně i tací, kteří si ho budou moci nechat. Každý z nich totiž bude muset dle webu Genialne projít povinnými psychofyzickými testy, na základě kterých se poté rozhodne, zda jim bude odebrán, či nikoli. Ti, kteří vše splní, získají povolení k používání vozidla na dalších pět let, přičemž se budou muset každé dva roky nechat přezkoušet. 

Auto iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnoho seniorů brzy přijde o řidičský průkaz.

Onemocnění již nebudou tolerována 

O řidičský průkaz poté přijdou ti důchodci, kteří trpí neurologickými onemocněními, jako je demence, Alzheimerova choroba, schizofrenie či Parkinsonova choroba. Stejně tak tomu bude i u těch, kteří prodělali mozkovou mrtvici, mají kardiovaskulární onemocnění nebo trpí ztrátou zraku. Každý rok poté budou muset být testováni ti, kteří dovršili věku 75 let. Na webu adbz jsme také psali o nejvhodnějších psích plemenech pro důchodce

Co si o těchto změnách myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články