V ledničce rajčata ztrácí chuť i vůni. Obojí se ale dá napravit

Za chutí a charakteristickou vůní rajčat se skrývá kombinace působení cukrů, kyselin a těkavých látek. Když je budete nesprávně uchovávat, o svou přednost přijdou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Chuti a vůni čerstvého ovoce a zeleniny se nic nevyrovná. Pokud je ale potřebujete skladovat a současně chcete, aby si zachovaly kvalitu a charakteristické vlastnosti, je dobré postupovat obezřetně. V případě například rajčat to vůbec není jednoduchá záležitost, protože záleží i na tom, jak moc zralá jsou. A nikdo nechce z lednice vytahovat moučná rajčata bez chuti.

Potřebují správnou teplotu a prostředí

Narazit v obchodech na opravdu aromatická a sladká rajčata není snadné, ale na nejrůznějších farmářských trzích to není problém. Pokud je nechcete konzumovat hned, je důležité dopřát jim správné podmínky, aby si zachovaly báječnou chuť i vůni. Obecně by se měla skladovat při pokojové teplotě a mimo dosah přímých slunečních paprsků.

Parapet tedy není pro uchovávání rajských jablíček nejvhodnějším místem. Místnost by měla být dobře větraná. V případě zralých plodů je teplota skladování důležitým faktorem. Když je necháte ležet při teplotě 20 stupňů Celsia, v rajčeti se zvýší produkce látek, které jsou zodpovědné za chuť, a bude ještě aromatičtější.

Po pobytu v lednici není vše ztraceno

Spousta lidí je uchovává v lednici nebo je mrazí. Jenže při teplotě kolem čtyř stupňů Celsia se začnou rozkládat pachové a chuťové látky. Jde o to, že rajčata jsou poměrně choulostivá a chlad ničí jejich kvalitu. Podle některých studií ale i rajčata, která byla několik dní v ledničce, nejsou úplně ztracená a znovu mohou výborně chutnat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po vyndání z chladu je ale musíte nechat se aklimatizovat. Stačí jeden den, který rajče stráví při pokojové teplotě, a aromatické látky se u něj znovu objeví. Ideální je samozřejmě konzumovat čerstvou a zralou zeleninu i ovoce. Pokud ale z nějakého důvodu chcete rajčata dlouho uchovávat, kupujte nezralá. Neměla by být natlučená nebo nějak jinak poškozená.

Jak uchováváte rajčata, aby neztratila své vlastnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články