Pár, který žije ve svém vysněném, kompletně ekologickém domě
adbz.cz » Architektura » Důchodci hledali způsob, jak levně postavit dům. Nakonec vzniklo plně ekologické sídlo, které jim leckdo závidí

Důchodci hledali způsob, jak levně postavit dům. Nakonec vzniklo plně ekologické sídlo, které jim leckdo závidí

Mnoho lidí se v dnešní době uchyluje ke stavbě udržitelných domovů z přírodních materiálů. Tato ekologická stavba je inspirací pro celý svět.

senior dodelava koupelnu
Zdroj fotografie: iStock

Postavit si v dnešní době svůj vlastní domov může být opravdu náročné, a to zejména ve větších městech nebo oblíbených turistických destinacích. Většina lidí se proto snaží neustále hledat způsoby, jak získat střechu nad hlavou levně, ekologicky a co nejrychleji to jenom dokáží. Jako skvělé řešení se pro tento případ nabízí domov zvaný „Earthship“.

Ekologický přístřešek „Earthship“ 

Jedná se o druh pasivního solárního přístřešku, který se skládá jak z přírodních, tak i z opětovně použitých materiálů, jako jsou například pneumatiky naplněné zeminou. Tuto skvělou myšlenku vyvinul Michael Reynolds, americký architekt z Nového Mexika, a dnes je jeho dílo natolik úspěšné, že se k tomuto druhu stavění domů uchyluje čím dál více lidí. Mladík jménem Bryce z YouTube kanálu „Living Big In A Tiny House“, který se vášnivě věnuje designu malých prostor, se proto vydal na jeden takový projekt podívat.

Mladíkovi se podařilo objevit starší pár manželů, které ke stavbě Earthshipu motivovalo řešení problému odpadků a nedostatku cenově dostupného bydlení. Martin a Zoe vždy snili o tom, že si postaví „radikálně udržitelné bydlení“. Jsou proto jedněmi z těch, na které Michaelovo úsilí zapůsobilo a kteří se rozhodli postavit si na svém pozemku v Austrálii obydlí o rozloze pouhých 70 metrů čtverečních připomínající spíše pozemní loď.

Velmi efektivní zařízení 

Tento malý dům byl postaven tak, aby byl mimořádně efektivní a umožňoval obyvatelům vyrábět si vlastní energii, shromažďovat vodu, udržovat stálou teplotu, zpracovávat a recyklovat již použitou vodu, a dokonce si pěstovat vlastní potraviny. Ačkoliv se to může zdát jako mnoho vymožeností, většina těchto zařízení zabírá jen velmi málo místa. Jak ovšem manželé připomínají, nic není zadarmo – stavba pozemské lodi nebyla vůbec jednoduchá. 

strom pece zahrada
Zdroj fotografie: iStock

Martin a Zoe museli vynaložit obrovské množství práce, aby si mohli splnit svůj sen. Naštěstí je však podpořila velká skupina dobrovolníků se stejnou myšlenkou, kteří jim přišli na pomoc a pomohli jim se stavbou tohoto nevšedního domova. Aby toho navíc nebylo málo, manželé se rozhodli požádat úřady, aby byl jejich dům schválen jako první pozemská loď v celé Austrálii – to ovšem znamenalo, že každá část stavby musela splňovat řadu pravidel. Jejich dílo je tak nyní vizitkou australského udržitelného designu domů. 

Ohromující výsledek 

Udržitelný dům připomínající pozemskou loď ohromil řadu internetových diváků a mnoho z nich se dokonce rozhodlo kontaktovat Martina, aby jim pomohl nabrat zkušenosti a oni jej tak mohli následovat. „Jsem velkým fanouškem pozemských lodí. Toto je krásný příklad jedné z nich a jsem rád, že se filozofie designu šíří i do dalších oblastí světa,“ dodal Bryce z YouTube kanálu „Living Big In A Tiny House“. Níže se můžete podívat na video z této úžasné stavby: