Eko-friendly bydlení: Záhadné spojení minulosti a budoucnosti v malém domku
adbz.cz » Architektura » Eko-friendly bydlení: Záhadné spojení minulosti a budoucnosti v malém domku

Eko-friendly bydlení: Záhadné spojení minulosti a budoucnosti v malém domku

Touha po jednoduchém životě v malém domku inspirovaném tradiční slovenskou venkovskou architekturou vedla k vytvoření domu s malým půdorysem, využívajícího tradiční materiály a principy prostorové úspory.

Rodinný dům
Zdroj fotografie: Tiskové materiály JRKVC, fotograf Peter Jurkovič

Přání bylo jasné: Toužíme po bydlení v malém domku na menším pozemku, a to za přijatelnou cenu do 75 000 EUR. Na loňské letní dny strávené na venkově rád vzpomínám. Co kdybychom tedy využili typologii, tvarosloví a dokonce i dekor z venkovské slovenské architektury?

V jednoduchosti je krása

V tradiční lidové architektuře lze najít zakořeněné principy, ověřené časem a stále relevantní, zejména v souvislosti s potřebou omezit ekologickou stopu a energetické plýtvání. Větší není vždy lepší! Jednoduché konstrukce nebojovaly s přírodou, staly se její nedílnou součástí. Tyto stavby byly vytvořeny z místních snadno dostupných materiálů, a vyhnuly se tak nákladnému transportu – například dřeva, hlíny a slámy. Okna nebyla tak účinná jako dnes, často byla menší. K tradičnímu domu patřila i podstřešní veranda, nazývaná „gánok“, která umožňovala kontakt s venkovním prostředím i za nepříznivého počasí.

Využití prostoru

Při návrhu se architekti inspirovali těmito principy a snažili se spojit tradiční a moderní architekturu. Dům, vykreslený ve tvaru ikony, má malý půdorys, malebná okna a verandu. Přízemí je uspořádáno tradičním způsobem se třemi pokoji. Centrální „servisní box“ z překližky integruje koupelnu, WC, schodiště, sklad a kuchyňku. Ostatní prostory kolem a nad tímto boxem jsou využity jako místnosti.

Obývací pokoj, hlavní ložnice v přízemí a jedna v podkroví. Skromná plocha obývacího pokoje je kompenzována robustní předstěnou směřující na sever, která vnitřní prostor doslova prodlužuje do zahrady. Díky této orientaci není nutná žádná clona proti slunci. Místnost a studovnu v horní části dřevěné bedny naplňuje jemné světlo severní oblohy.

Jídelna s kuchyní
Zdroj fotografie: Tiskové materiály JRKVC, fotograf Peter Jurkovič

Řešení materiálu

Dům byl postaven z izolovaných konstrukčních panelů (SIP), které sestávají z OSB desek kolem jádra z pěnového polystyrenu. Betonová podlaha slouží k lepšímu vytápění a akumulaci tepla. Aby se udržela nízká cena, nebyly do domu integrovány žádné sofistikované systémy, jak uvádí web ArchDaily.

Architekti:JRKVC
Plocha:85 m²
Realizace:2013
Lokalita:Bratislava, Slovensko