Jak dobře vyčistit náhrobek bez jeho poškození | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Udržte náhrobek co nejdéle v dobrém stavu. Jak často a čím byste ho měli umývat?

Udržte náhrobek co nejdéle v dobrém stavu. Jak často a čím byste ho měli umývat?

Náhrobky na hřbitov nejsou vůbec levnou záležitostí, a přesto stále mnoho lidí netuší, jak je šetrně očistit. Toto jsou triky, jak je nezničit, a přitom z nich uklidit veškeré nečistoty.

nahrobek zvadla kytice
Zdroj fotografie: iStock

Někteří lidé chodí pravidelně na hřbitov a zde se starají o náhrobky svých zemřelých. Ne každý člověk však přesně ví, jak tyto náhrobky čistit, aniž by je poškodil. Kvůli tomu se poté poškrábe kámen, který je vcelku drahý. Aby náhrobek vydržel dlouho hezký, a přitom jste jej nezničili, podívejte se na několik triků, jak jej čistit šetrně.

Vždy náhrobek vyčistěte až v nejnutnějším případě

Pokaždé když půjdete na hřbitov a budete chtít vyčistit náhrobek, nejprve si rozmyslete, zda je opravdu již nutné jej uklízet. V některých případech může úklid starého náhrobku nadělat více škody než užitku. Jakmile si všimnete, že se náhrobní kámen odlupuje nebo je jinak poškozen, vyhněte se jeho čištění. Mohli byste jej totiž poškodit a způsobit tím větší škody.

Vybírejte šetrné metody

Protože jsou náhrobky drahé, a přitom k jejich poškození dojde velmi snadno, snažte se je čistit šetrně. Při šetrné péči o takto drahou záležitost si můžete ušetřit kupování dalšího náhrobku, abyste nahradili ten starý. Jakmile se rozhodnete, že jej budete chtít uklidit, vždy vyberte tu nejšetrnější metodu, která je pro vás k dispozici. Nejlepší možností je stará houba nebo velice měkký kartáč.

Vždy se vyhněte tvrdým prostředkům

K čištění náhrobního kamenu nesmíte nikdy používat předměty, které by jej mohly poškodit. To znamená například drsnou drátěnku nebo kartáč s tvrdými štětinami. Vždy se soustřeďte hlavně na to, abyste používali jemné předměty. K práci si s sebou vezměte více velikostí kartáčů, abyste se dostali i na menší místa.

nahrobky cisteni
Zdroj fotografie: Pixabay

Velké množství vody a gumová škrabka

Až vyčistíte jemnými kartáči a houbou většinu velkých nečistot, vezměte si k ruce kýbl s větším množstvím vody a gumovou stěrkou. Náhrobní kámen hodně omývejte vodou a stírejte škrabkou. Pokud bude k dispozici kohoutek a hadice, usnadníte si práci. Při každém čištění myslete na to, že vždy na konci se musí kámen dokonale opláchnout.

Nikdy nepoužívejte chemické čistící prostředky

I přesto, že chemické prostředky zakoupené v obchodě dokáží vyčistit různé nečistoty, vyhněte se raději tomu, abyste je použili na náhrobní kámen. S těmito přípravky byste totiž velice rychle poškodily náhrobní kámen, což jistě nechcete. Bohatě vám postačí obyčejná čistá voda, která dovede kámen vyčistit i bez další chemie. Na většině hřbitovů se nachází alespoň jeden kohoutek. Díky tomu nemusíte nosit svou vlastní z domova.

Jaké triky využíváte pro čištění náhrobního kamenu vy?

Zdroj: Stoneletters