Věci, které v domácnosti využíváme téměř denně, ale při špatné manipulaci jsou extrémně nebezpečné
Existují některé předměty a věci v domácnosti, které jsou škodlivé a životu nebezpečné. Zvlášť v případě, když nevíte, jak je používat.
V jedné domácnosti se stalo, že stařičká trouba málem zapálila dům. V troubě se pekly sušenky a když se kuchařka vrátila do kuchyně, uvnitř trouby hořelo. Dvířka trouby byla zamčená, zamkla se sama. Oheň se naštěstí podařilo uhasit včas. Nejen požár trouby, ale i další nebezpečí hrozí v každé domácnosti. Je možné, že o jejich existenci nemáte nejmenší tušení. Přesto tu hrozby jsou.
Požár nebo toxicita
Některé věci jsou nebezpečné z hlediska požáru, jiné věci obsahují toxické chemikálie. Každý nebezpečný předmět má však bezpečnější alternativu. Pozor si dejte na osvěžovače vzduchu. Zdají se nevinné, ale mohou obsahovat ftaláty a další chemikálie. Ty pak ovlivňují hormony a reprodukční vývoj. Chemikálie se hromadí v těle a způsobují potíže. Vhodnější je využít přírodní metody osvěžení vzduchu, skvělé jsou na to například citrusy. Vyrobit se však dají i jiné přírodní osvěžovače.
Pozor také na čističe trouby. Ty zakoupené v obchodě obsahují žíraviny, jednoduší je proto vyzkoušet metodu čištění přes noc. Metoda využívá čpavek. Ten je při správném použití bezpečný. Pozor si však dejte v případě, že máte doma astmatika. Ten byl na čpavek nereagoval dobře. Nebezpečný může být také nahromaděný prach ze sušičky. Každý rok je hlášeno mnoho požárů od sušiček. Nejčastěji je to proto, že domácnosti neudržují sušičky čisté bez vláken. Je tedy nutné pravidelně čistit myčku.
Žíraviny a plynové topení
Čističe toalet jsou kyselé a často obsahují mnoho chemikálií. Mísu vyčistí, ale také mohou způsobit popáleniny na kůži a co teprve oči. Vhodnější je použít přírodní alternativu. Toaletu lze vyčistit například za pomoci bílého octa nebo citronové šťávy se sodou. Zdánlivě bezpečná se zdá zubní pasta. I ta však může ublížit. Pokud ji spolknete velké množství, může spustit bolesti žaludku a střevní potíže. Pokud obsahuje fluor může dojít i ke křečím a potížím s dýcháním. Vyplachovat si ústa po čištění zubů je tedy velmi důležité.
Nebezpečí mohou v domě způsobovat také vadné plynové spotřebiče a topidla. Ty mohou do vzduchu uvolňovat oxid uhelnatý. Otrava oxidem uhelnatým je velmi častá. Když nejde o smrtelnou nehodu, může otrava vést k trvalému poškození mozku. Vhodné je pořídit si domů detektor oxidu uhelnatého. Případně si pořídit raději elektrický ohřívač. Pozor také na prodlužovací kabely, v případě přepětí hrozí nebezpečí požáru. Naučte se je proto používat zcela bezpečně.
Máte nějaký další tip pro bezpečný domov?