Potraviny, které by vašemu pejskovi mohly ublížit nebo ho i usmrtit. Kromě cibule nesmí třeba také čokoládu

Některé potraviny mohou být pro vašeho čtyřnohého mazlíčka velmi nebezpečné. Pokud můžete, postarejte se, aby s nimi nikdy nepřišel do styku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud máte doma psa, pak pravděpodobně víte, že starat se o něj není v žádném případě jednoduchá záležitost. Je důležité na něj neustále dohlížet, hlídat ho, aby neutekl, nebo ho naučit, aby se choval tak, jak má. Mnoho lidí si ovšem podle webu Racv neuvědomuje, že by jejich mazlíčci nikdy neměli přijít do styku s určitými potravinami. Některé z nich by totiž pro ně mohly mít vážné zdravotní následky, nebo je dokonce zabít. 

Rozhodně ne čokoládu 

Psi nemají tak vyvinutý trávicí trakt jako lidé, což znamená, že pro ně není vhodné konzumovat potraviny, které běžně jíte vy. Samozřejmě lze udělat v některých případech výjimku, například ryby, ovoce nebo vařené maso jim nijak neublíží. Naopak ale existují i takové produkty, které by jim mohly způsobit zdravotní újmu, či dokonce smrt. Abyste se vyhnuli problémům, je důležité být na pozoru a zabránit psovi v jejich pozření.

Jak psovi podat lék, když ho odmítá: Metody, které fungují na každého

Tou nejnebezpečnější potravinou pro psy je se vší pravděpodobností čokoláda. Ačkoli si na ní lidé rádi pochutnávají, pokud by ji nechtěně nabídli i svému mazlíčkovi a ten by ji snědl, mohli by mu velmi snadno způsobit otravu. Důvodem je podle webu Tudasfaja především skutečnost, že obsahuje theobromin a kofein, které jsou pro psy toxické a i v menším množství jim mohou způsobit těžkou otravu organismu.  

Rozinky a konvenční sladidla 

Přestože přesná příčina není známa, konzumace hroznů a rozinek může způsobit psům vážné poškození ledvin, nebo dokonce i smrt. Je proto velmi důležité, abyste byli při konzumaci tohoto ovoce vždy na pozoru. Stejně tak byste neměli nikdy dovolit, aby váš mazlíček přišel do styku s konvenčními sladidly, jako je xylitol. To se nachází zejména ve žvýkačkách a pochoutkách bez cukru, přičemž u psů může způsobit vážné výkyvy hladiny cukru v krvi a problémy s játry.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Psi by nikdy neměli jíst rozinky ani konvenční sladidla

Cibule, česnek a alkohol 

Ačkoli je konzumace cibule a česneku velmi prospěšná pro člověka, psům by mohla způsobit problémy s krvetvorbou a další zdravotní komplikace. Raději si je proto nechte dobře schované ve spíži. Toxický je pro psy také alkohol, který může i při menším množství vést k těžké depresi centrálního nervového systému zvířete a mnoha dalším problémům. Na webu adbz jsme také nedávno psali, jak můžete poznat, že se pes chystá zaútočit

Pokud máte podezření, že váš pes snědl některou z výše uvedených potravin, na nic nečekejte a rychle jej převezte k veterináři. V opačném případě by se zvíře mohlo velmi brzy začít potýkat s nepříjemnými problémy. Odborník jej však dokáže ochránit před nebezpečím a učinit kroky pro jeho rychlou záchranu. 

Čím krmíte své psy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články