„Panika! Můj pes snědl čokoládu.“ Veterinář radí, jak v takové situaci jednat a kdy se obávat nejhoršího

Když sní pes čokoládu, musíte okamžitě jednat. Čokoláda je pro psa smrtelný jed.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pro mnohé z vás je pes dalším členem rodiny, se kterým sdílíte své domovy a často i jídlo. Je velmi důležité pamatovat na to, že ačkoli je čokoláda pro vás lahodnou svačinou, vašim psům může velmi uškodit. Nehody se mohou stát a majitelé domácích mazlíčků se často potýkají s obavami, co by se stalo, kdyby jejich pes snědl čokoládu. Z tohoto důvodu je dobré vědět, na jaké příznaky si dát pozor, když pes žere čokoládu. Taky je dobré vědět, kdy vyhledat veterinární pomoc a jak vaše mazlíčky co nejvíce ochránit před touto potenciálně toxickou pochoutkou.

Proč je čokoláda pro psy nebezpečná

Čokoláda obsahuje dvě pro psy nebezpečné chemikálie, a to theobromin a kofein. Toxičtější je právě theobromin. Psi nejsou tak dobří v jeho odbourávání jako lidé, takže se hromadí v krvi. Může ovlivnit srdce, střeva, svaly, ledviny a mozek. Přestože otrava čokoládou je u psů jen zřídka smrtelná, i malé množství čokolády může způsobit vážné onemocnění. I když váš pes nesnědl dost čokolády, aby si způsobil otravu, vysoký obsah cukru a tuku v čokoládě může způsobit další problémy, jako je žaludeční nevolnost nebo pankreatitida.

Množství čokolády, které může pes sníst, aniž by se mu udělalo špatně, závisí na druhu čokolády a velikosti a plemeni psa. Čokoláda na vaření a hořká čokoláda obsahují hodně theobrominu, takže i malé množství těchto druhů čokolády může být velmi škodlivé. Kakaový prášek a kakaové boby jej obsahují ještě víc a jsou extrémně toxické. Například pár gramů kakaového prášku může u malého psa stačit k tomu, aby způsobil záchvaty, takže i olíznutí může být škodlivé.

Příznaky otravy

Příznaky otravy čokoládou obvykle začínají během 6-12 hodin po snězení čokolády a liší se v závislosti na tom, kolik toho snědli. Nejčastěji jsou to zvracení, průjem, zrychlené dýchání, slinění, veliká žízeň, neklid, nekoordinovanost, otřesy.  V závažných případech může čokoláda poškodit ledviny, ovlivnit srdce a způsobit záchvaty a další problémy. Je smutné, že otrava čokoládou může být ve velmi vážných případech smrtelná, i když je to vzácné.

Co dělat, když váš pes snědl čokoládu

Ihned po pozření může pomocí vyvolat zvracení, nezkušeným páníčkům to však doporučováno není. V každém případě tak kontaktujte veterináře. I když se váš pes v tu chvíli zdá být v pořádku, může potřebovat naléhavou léčba, aby se zabránilo vzniku nemoci. Veterinář vypočítá, kolik teobrominu pes snědl a případně zahájí léčbu. Pro co nejpřesnější výpočet a určení případné léčby bude veterinář potřebovat co možná nejpřesnější informace o tom, kolik čokolády váš pes snědl, jaký typ čokolády a kdy ho snědl a kolik váš mazlíček váží.

Pes se tváří nešťastně a před ním na talíři je čokoláda v sušenkách iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak probíhá léčba

Zpočátku veterinář vyšetří vašeho psa, aby posoudil známky případné otravy. Léčba se pak zaměřuje na odstranění co největšího množství čokolády z těla. V závislosti na tom, kdy byla čokoláda snědena, může váš veterinář podat injekci, aby váš pes vyzvracel co možná nejvíce čokolády. Kromě toho může být předepsán lék obsahující aktivní uhlí. Jedná se o tekutý lék, který absorbuje čokoládové toxiny ze střeva. Ve vážnějších případech může váš veterinář doporučit hospitalizaci.

Co děláte vy, když váš pes sežere kus čokolády?

Zdroj: Hepper

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články