3. adventní neděle je tu. Víte, co zapálení předposlední svíčky symbolizuje? Každý by měl znát pravý význam
Advent s sebou přináší určité tajemno, které mu propůjčuje nevšední kouzlo. Vše má svůj důvod a místo – i svíce na adventním věnci. Poznejte význam té, jíž zapálíte třetí v pořadí.
S tím, jak se sváteční období adventu překlenulo do své druhé poloviny, se (zejména v církevní tradici) mění i jeho ráz. Druhá polovina adventu je totiž zaměřena na přípravu na narození Ježíše Krista. Aby se tato změna rázu doby náležitě zdůraznila, je obměněná i barva svíce na adventním věnci. V pořadí třetí svíce má – na rozdíl od dvou předchozích, které jsou tradičně fialové – růžovou barvu. Samotným poselstvím třetí adventní svíce je poté neskrývaná radost.
Třetí adventní svíce symbolizuje čirou radost
O stříbrnou neděli zapalujete na svém adventním věnci v pořadí již třetí svíci. Ta se také nazývá jako pastýřská a tradičně má růžovou barvu. Ačkoliv byste mohli polemizovat o důvodech, proč tomu tak je – kupříkladu, že kopíruje barvu roucha tehdejších kněží – ve skutečnosti souvisí změna barvy se třetí adventní nedělí, která se také nazývá jako neděle Gaudete (čili radostná). Lidé by se měli radovat z blížícího se příchodu Krista a rovněž z toho, že období půstu a temna je téměř na svém konci.
Název pastýřská získala svíce kvůli zdůraznění radosti pastýřů, kterou prožívali poté, co jim andělé zvěstovali blížící se narození Ježíše Krista. Nejhlubším poselstvím pastýřské svíce je tedy radost, která pramení z blížícího se příchodu Ježíše Krista na pozemský svět a ze spásy, kterou lidem daroval. Různé církve nicméně volí různé barvy třetí svíce, tedy ne všechny zapalují svíci růžovou. Některé církve rozsvítí fialovou svíci – její barva je sice pochmurnější, avšak lépe odráží královskou moc a postavení Ježíše.
S Vánoci se pojí i celá řada dalších tradic
Poté, co druhá polovina adventu nabídne všem lidem pocit radosti a štěstí z toho, že se blíží konec temného období a pomalu se přibližuje světlo, následuje Štědrý večer a Boží hod vánoční. Tyto dny jsou spojené s oslavami narození Ježíše Krista a s církevními i pohanskými tradicemi, které si vydobyly své místo ve společnosti. Příkladem těchto tradic jsou zdobení vánočního stromku či čekání na spatření zlatého prasátka. Podle některých zdrojů dříve prase symbolizovalo Slunce, které se o Štědrém dni opět ujímá vlády.
- Zdroj fotografie: Depositphotos
- Zdroj fotografie: Depositphotos
- Zdroj fotografie: Depositphotos
Další tradicí je pouštění skořápek vlašských ořechů se svíčkami na vodu. Ty mají naznačit, zdali se někdo z rodinných příslušníků vydá do světa, nebo zdali se bude zdržovat doma. Zajímá-li vás vaše budoucnost blíže, můžete vyzkoušet odlévání olova – z tvarů, které vzniknou po nalití roztaveného olova do vody, můžete věštit, co vás čeká a nemine. Dříve odlitky sloužily k určení povolání budoucího manžela svobodných dívek, které olovo lily.
Jaké vánoční tradice se řadí mezi vaše nejoblíbenější?