Podzim je tu, uskladněte letní oblečení chytře, ať se vám přes zimu neponičí. Manažerka čistírny prozradila jak na to
Správné uskladnění letního oblečení není vždy tak triviální, jak by se mohlo zdát. Tenké a lehké materiály často vyžadují před samotným uložením do skříně speciální péči.
Obsah
Sychravé počasí začalo v posledních dnech převládat nad tím slunečným, což je jasný náznak toho, že léto se nachýlilo ke konci, a ke slovu se dostává podzim. Jak budete postupně vyměňovat jednotlivé kousky letního oblečení za ty podzimní, neměli byste zapomenout na řádné uskladnění toho, které plánujete nechat přes zimu ladem. Letní šaty, sukně, trička, apod. totiž vyžadují před uskladněním trochu péče, která jim zaručí zářivou krásu i následující sezónu.
Před uskladněním prádlo protřiďte a vyčistěte
Fakt, že do šatní skříně by se mělo vkládat jen čisté prádlo, je široce známý. Přesto toto pravidlo řada z vás nedodržuje. Výsledkem pak bývá nepříjemné překvapení, kdy si chcete vzít svoji oblíbenou halenku a zjistíte, že má „kruhy od potu“ v podpaží, nebo že letní lehký top je ve spodní části politý od kávy. Pokud tyto skutečnosti zjistíte až po delší době (například po roce), mohou být tyto skvrny neodstranitelné a vy se můžete se svým oblíbeným kouskem akorát tak rozloučit.
Před každým uskladněním oblečení do šatní skříně byste tedy měli věnovat zvýšenou pozornost možným nečistotám. Jedná-li se o dlouhodobé uskladnění, jako v případě letního oblečení, doporučuje se veškeré kousky vyprat (samozřejmě v souladu s jejich informačními štítky). Nicméně pokaždé, než přejdete k tomuto kroku, můžete si ušetřit několik pracích cyklů jednoduše tím, že svůj šatník protřídíte. Můžete oblečení rovnat na několik hromádek (ponechat si, na vyhození, na prodej apod.), avšak pokuste se „být tvrdí“.
Přemýšlíte, jak vyčistit jednotlivé druhy tkanin?
Letošní léto patřilo z velké části lněným oděvům. Je tedy pravděpodobné, že některé z vašich triček, halenek či sukní jsou lněné. V tom případě myslete na pár zásad. Lněné oblečení byste kupříkladu měli sušit vždy odděleně – během praní nasakuje více vody, proto by mohlo navlhčit ostatní oděvy. Len se přirozeně mačká, měli byste to respektovat. Pokud ovšem preferujete hladký vzhled, žehlete lněné oděvy vždy naruby a za použití páry. Lněné oblečení poté skladujte v uzavíratelných nádobách kvůli možným škůdcům (molům).
Oblíbeným materiálem pro výrobu letních oděvů je i měkká a prodyšná bavlna. Bohužel, stejně jako v případě lněného oblečení, i to bavlněné se snadno mačká a krčí. Čistě bavlněné oblečení je pak náchylné k nadměrnému vytahování a skvrnám od potu. Bavlněné oblečení byste vždy měli prát na nižší teplotu, aby se zamezilo změně ve velikosti, a zároveň byste si měli ohlídat, jaké bělicí prostředky na ně můžete použít. Vyvarovat byste se měli i použití sušičky, která ničí bavlněná vlákna.
Jiným, často problematickým materiálem, je plavkovina. Možná jste již sami zažili, že jste ze skříně vytáhli cosi, co dříve bývalo vašimi oblíbenými plavkami. Chlorovaná voda, sluneční záření, opalovací krémy a pot jsou pro plavkovinu „vražedná“ kombinace. V případě, že se důkladně nevyčistí, dochází ke zdeformování materiálu, ztrátě pružnosti a celkovému zkřehnutí. Abyste tomuto předešli, myslete na jejich důkladné vyčištění před dlouhodobým uskladněním. Pro lepší výsledky můžete vyprané a suché plavky uskladnit do plastového koše.
Při skladování dodržujte určité zásady
Máte-li oblečení připravené, nic nebrání tomu, abyste ho „zazimovali“. K ruce si vezměte ramínka, úložné krabice a obaly na šaty. Některé z vašich letních pokladů budou vyžadovat, abyste je srolovali a vložili do úložné krabice. Mezi tyto materiály patří tenké letní úplety, kterým se dlouhodobým přeložením lámou vlákna (a při vyvěšení se vytahují). Nicméně vždy úložnou krabici nejprve vyčistěte a vyložte bezkyselinovým hedvábným papírem. Styk choulostivých tkanin s plastovou nádobou by mohl vyústit ve skvrny.
Asi nejvíce využijete pro skladování ramínka. Myslete na to, že existuje několik typů – ta širší jsou určené pro bundy či letní cardigany, ta, jež mají středovou tyč, jsou určená pro sukně a kalhoty. Jistě znáte semišová ramínka, ta jsou vyrobená tak, aby po nich hedvábné látky neklouzaly. Závěsné ochranné vaky na šaty se obecně používají na dražší kousky z šatníku, potažmo ty, které by se mohly snadno poničit při běžném způsobu uskladnění.