Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu

Při praní oblečení může dojít k nehodám, které oděvy poškodí. Pokud jste hodili omylem do bubnu pračky svetr a on se zmenšil, neklesejte na mysli. Tento fígl ho zachrání.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Před vložením prádla do pračky je nutné oblečení protřídit a zkontrolovat obsah kapes. Není chytré prát dohromady barevné a bílé prádlo, ponožky a spodní díly či svetry s lehkými materiály. Každý druh tkaniny si zaslouží speciální péči a praní na jinou teplotu. Jenomže se občas chybička vloudí a vám zbydou jen oči pro pláč. Nejhorší je to se svetry, které se při praní na vysokou teplotu jednoduše scvrknou, a to hned o několik velikostí.

Na druhu materiálu záleží

Svetr patří k populárním kouskům oblečení a je nedílnou složkou šatníku žen, mužů i dětí. Jestliže se vám při praní scvrkne a poničený kousek patřil k vašim oblíbeným, nemusíte se s ním rozloučit. Vyzkoušejte metody, které jsou efektivní a svetru navrátí požadovaný rozměr. Samozřejmě záleží na materiálu. Lepších výsledků dosáhnete se svetry vyrobenými z přírodních materiálů. Syntetická vlákna totiž drží lépe svůj tvar a tolik se nenatahují.

Fígl s mrazem překvapí jednoduchým postupem

V každé domácnosti se nachází mrazák, tudíž nebudete k této metodě potřebovat nic zvláštního. Jako první musíte zničený svetr malinko namočit, aby byl vlhký. Nato ho zabalte do alobalu a vložte do plastového sáčku. Takto přichystaný balíček nechte odpočívat v mrazničce pár hodin a očekávejte překvapivý výsledek. Svetr vytáhněte a začněte s jeho natahováním. Uhlazením rukama ho jakoby vyžehlete. Krásně ho srovnáte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jde to i bez mrazáku a alobalu

Nemáte-li doma mrazák, mrkněte na vychytávku s dětským šamponem. Tento postup se sice neobejde bez práce, ale výsledek stojí za to. Dětský šampon je k vláknům šetrný a rozhodně je nepoškodí. Díky složení dětského šamponu vlákna povolí a svetr se stane opět nositelným.

Postačí jen šampon a trochu teplé vody

Metodu s dětským šamponem nebo jiným jemným kondicionérem si rovněž oblíbíte. Scvrklý svetr ponořte do umyvadla napuštěného teplou vodou a přidejte do ní 1 lžíci šamponu. Pamatujte na to, že voda nesmí být studená ani horká, jinak se dílo nepodaří.

Jak zachraňujete scvrklý svetr vy?

Zdroj: WikiHow
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články