Vytvořte si botanický ráj u vás na dvorku. Udržet zahradu v perfektní kondici nikdy nebylo snažší. Zahrádkáři prozradili tajemství jejich úspěchu

Zahradničení je celoroční práce. Pokud chcete, aby vaše chlouba vypadala skvěle i během léta, vyzkoušejte pár triků, které vám s tím pomohou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V létě není nic lepšího, než se uvelebit na zahradě a užívat si krásné počasí. Květiny okolo vás hojně kvetou, řada druhů ovoce a zeleniny je již zralá a teplé, dlouhé večery jsou ideální na grilování s přáteli. Ovšem může se stát, že horko a škůdci zdecimují vaši chloubu natolik, že kolem sebe vidíte samé zvadlé rostliny, napadenou zeleninu, přebujelý plevel a vysušenou půdu. Abyste této nevítané scenérii předešli, osvojte si triky, jež vám pomohou udržet zahradu svěží celé léto.

Rostlinám věnujte trochu láskyplné péče

Během parného léta mohou některé rostliny strádat nedostatkem stínu. Pokud se takové vyskytují i na vaší zahradě, na nic nečekejte a pomozte jim. Vhodné prostředí pro ně vytvoříte kupříkladu kaskádovitým květníkem či zastíněním světlomilnou rostlinou (například bambus). Pokud pěstujete rostliny s většími rozestupy (netvoří kompaktní „koberec“), může se půda u jejich kořenů přehřívat. Tomu předejdete vrstvou mulče, který pomůže udržet vlhkost v půdě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rostliny vytvářejí na zahradě útulné prostředí, o které se vyplatí pečovat

Nicméně nesnažte se udržet všechny rostliny na své zahradě za každou cenu. Pokud narazíte na nějakou nevratně poškozenou, uhynulou či napadenou, přemožte lítost a odstraňte ji. V příštím roce vám vyroste zdravější – lehké celoroční prořezávání podporuje zdravý růst rostlin. Zaměříte-li se na škůdce, s nimi rovněž nemějte slitování. Plevel důsledně odstraňujte a s hmyzem, který napadl vaše rostliny, se vypořádejte co nejrychleji. Pokud nepomůže odstranit napadené části, nebojte se chemie.

Zalévání je alfou a omegou zdravé zahrady

Každá rostlina potřebuje ke svému správnému růstu dostatečný přísun vody, živin a slunečního záření. Jednotlivé rostliny se pak ve svých nárocích na uvedené zdroje liší. V horkém létě se nicméně často stává, že mnoho z nich strádá nedostatkem vody. Ve vodě jsou rozpuštěné živiny, které rostliny přijímají, a které jim umožňují růst, kvést a plodit. Pokud chcete svěží zahradu, měli byste nastavit odpovídající frekvenci zavlažování.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zalévat zahradu je vhodné vždy ráno. Zálivka by rovněž měla být vydatná

Vyvarovat byste se měli zejména zalévání v nevhodných časech, protože tím můžete rostlinám jenom uškodit. Pokud budete rostliny zalévat uprostřed dne, můžete je popálit (slunce bude vysoušet vodu na povrchu listů, který následně popálí). Také jim tímto ubíráte vodu – půda je sušší a nasákne více vody. Zalévat byste rovněž neměli večer, kdy takto podpoříte růst plísní. Ideální dobou na zalévání je tedy ráno a vydatnou zálivku byste měli rostlinám dopřát dvakrát týdně.

Zdroj: Realsimple

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články