Máte-li ve svém vlastnictví pozemek, musíte se o něj samozřejmě dobře starat. Pokud to totiž neuděláte, pak vaše peněženka zapláče. Nedodržení regulace šíření plevelů má nejen dopad na vzhled a ekologickou rovnováhu místního prostředí, ale může vést i k uložení vysokých pokut.
Jak velké postihy vám hrozí a za co
Český právní řád ukládá vlastníkům pozemků povinnost udržovat své pozemky ve stavu, který nepoškozuje životní prostředí ani veřejný estetický dojem. Vymáhání těchto pravidel mají za úkol místní samosprávy (a právě k nim také chodí nejvíce podnětů od nespokojených sousedů). Celá iniciativa má v zásadě jeden jediný úkol – zabránit šíření škodlivých plevelů a nevzhlednému stavu pozemků, jak informuje web Deník.
Sekání trávy nemusí být vždy ta nejpříjemnější činnost. Pozor však, že pokud se dopustíte této chyby, může na vás čekat velká pokuta.…
více
Pokud majitel pozemku tuto povinnost zanedbá, rozhodně mu to jen tak neprojde. V zákoně jsou totiž uvedeny i pokuty, které se k této nezodpovědnosti vážou. A jaká je jejich výše? V případě fyzických osob mohou pokuty dosáhnout až 10 000 Kč, zatímco těm právnickým může hrozit sankce až 100 000 Kč.
Identifikace škodlivých plevelů
Jedním z rozhodujících aspektů údržby pozemků je kontrola škodlivých plevelů. Tyto rostliny (často invazní druhy) mohou doslova ovládnout (a později i vytlačit) místní flóru, a způsobit tak velmi významné ekologické narušení. Příkladem takto nebezpečných plevelů jsou podle webu BudějovickýRozhlas například bolševník nebo křídlatka. Tyto druhy jsou nejen agresivní vůči ostatním rostlinám, ale mohou být také nebezpečné pro lidské zdraví. Jak se jejich výskytu vyvarovat?
Pravidelné sečení a prořezávání: Udržování vegetace v upraveném stavu může zabránit šíření nežádoucích rostlin.
Mulčování: Použití mulče může pomoci potlačit růst plevelů, udržet půdní vlhkost a zlepšit stav půdy.
Chemická ochrana: Pokud to opravdu jinak nepůjde, použijte herbicidy. Pomoci vám může i roztok octa a sody, jak jsme na webu adbz už informovali.