Nedávné šetření Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) odhalilo alarmující míru nesprávného označování olivových olejů prodávaných jako „extra panenské“. Odhalilo, že dvě třetiny testovaných vzorků nevyhověly stanoveným normám, přičemž některé byly dokonce klasifikovány jako tzv. lampantový olej, který je nevhodný pro maloobchodní prodej.
Které výrobky neuspěly
Z testovaných vzorků nesplnily kritéria hned dva druhy olivových olejů. Jde o produkty, které bylo možné si pořídit pod názvy:
Costa D´oro L´Extra
Terra Creta Extra
Pokud je tedy máte doma, měli byste se jich co nejrychleji zbavit. Konzumace nesprávně označeného olivového oleje totiž může vést k požití nežádoucích látek. A naopak se zcela připravíte o zdravotní výhody spojené s pravým extra panenským olivovým olejem, jako jsou protizánětlivé vlastnosti a ochrana kardiovaskulárního systému, jak informuje web Olivum.
Pokud jste si nedávno zakoupili tyto párky, okamžitě je vyhoďte do koše. Nebylo třeba ani otevřít obal, aby byly prohlášeny za zkažené.…
více
Regulační opatření a ochrana spotřebitele
V reakci na tato porušení nařídily české kontrolní orgány stažení nevyhovujících šarží oleje z trhu a zahájily správní řízení proti dotčeným subjektům. Pokud tedy doma ještě najdete účtenku, můžete zakoupený olivový olej vrátit do obchodu, kde za něj obdržíte zpět peníze (a vůbec nezáleží na tom, kolik jste ho již spotřebovali – klidně můžete donést i skoro prázdnou lahev).
Klasifikace olivového oleje a jejich význam
Jestliže si nejste jistí, jaký olivový olej doma máte nebo který z těch vystavených si v regálech obchodů vybrat, podívejte se na tento krátký přehled:
Extra panenský olivový olej (EVOO): představuje nejvyšší kvalitu. Je extrahován mechanicky při nízkých teplotách a vyznačuje se kyselostí nižší než 0,8 %.
Panenský olivový olej: také je lisovaný za studena, ale jeho kyselost se pohybuje od 0,8 % do 2 %.
Olivový olej z výlisků nebo také z pokrutin: vyrábí se ze zbytků po prvním lisování panenských olejů. Přestože je vhodný pro potravinářské účely, postrádá žádoucí chuť a zdravotní účinky olejů vyšší kvality.
Rafinovaný olivový olej: do této kategorie patří oleje ošetřené chemickými látkami za účelem neutralizace chuťových vad a odstranění nečistot.
Lampantový olej: není vhodný k přímé konzumaci kvůli své vysoké kyselosti (přes 2 %).
A pokud doma najdete použitý olej, nemusíte ho hned vyhazovat. Na webu adbz jsme poradili, jak ho proměnit ve voňavé mýdlo.