Použitý olej nevylévejte. Tohle z něj dělávaly naše babičky
adbz.cz » Hobby » Použitý olej se dá během chvilky proměnit na voňavé tuhé mýdlo

Použitý olej se dá během chvilky proměnit na voňavé tuhé mýdlo

Pokud se vám doma hromadí použitý olej, rozhodně ho nevyhazujte do koše. Zužitkovat ho můžete například pro přípravu domácího mýdla.

Přelévání použitého oleje z pánve
Zdroj fotografie: Depositphotos

Plýtvání jídlem patří mezi nejvážnější problémy současné doby, a proto byste k němu neměli za žádnou cenu přispívat. Nejenže tím zatěžujete planetu, ale zároveň přicházíte o plno peněz, protože některé potraviny mohou být k užitku i poté, co je použijete. To se týká například oleje, ze kterého si můžete vyrobit vlastní domácí mýdlo. Postup je přitom dle serveru Midiamax naprosto jednoduchý a nezabere vám ani mnoho času. 

Domácí mýdlo z použitého oleje 

Domácí mýdlo si v minulosti připravovala většina žen, ovšem postupem času se od nich kvůli levným alternativám z obchodů ustoupilo. Jelikož si však dnes začíná čím dál více lidí uvědomovat, že tyto výrobky obsahují plno chemie, vracejí se zpět k přírodním ingrediencím, ze kterých si mohou vyrobit tuto hygienickou pomůcku vlastní pomocí. Základem přípravy takového mýdla je především použitý olej z kuchyně, který často končí v odpadu.

Namísto tedy toho, abyste ho vylévali do záchodu nebo se jej snažili zbavit jiným způsobem, si ho dejte stranou. Poté si připravte litr vody, 200 g jedlé sody, 1 kg kokosového oleje, litr denaturovaného lihu a 120 ml výluhu z borovice a rozmarýnu (tyto produkty si můžete vyrobit i vy u sebe doma, stačí nechat ingredience 4 dny louhovat v alkoholu). Nyní se již vrhněte do přípravy, která začíná tím, že necháte rozpustit jedlou sodu ve vodě. 

Poté za stálého míchání přidejte do směsi kokosový olej, alkoholové aroma, líh a nakonec také půl litru použitého rostlinného oleje. Směs pořádně míchejte, dokud se všechny ingredience nespojí a vy získáte jednotnou hmotu. Aby poté mýdlu nechybělo aroma, můžete ještě přidat několik kapek svého oblíbeného esenciálního oleje. Nakonec již stačí směs přelít do čistých formiček a nechat ji 24 hodin tuhnout. Poté už stačí mýdlo začít používat.