Proč utírat toaletu a umyvadlo řepkovým olejem? Kohoutky budou krásně čisté a vaně navrátí zapomenutý lesk

Olej je prostě zázračný. Pomůže se suchou kůží, ochutí jídlo a pomůže udržet čisté povrchy na zařízení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V naší kuchyni se často ke smažení používá rostlinný olej, máslo nebo sádlo. Olej, nejčastěji slunečnicový, je mastný, levný, voňavý a snadno dostupný. Víte, že jej můžete použít i jinde než na sporáku? Zkuste s ním otřít povrch umyvadla nebo záchodu. Teď si nejspíš klepete na čelo a podivujete se nad takovými nápady. Ale věřte, že jde o vyzkoušený trik.  

Kam s olejem 

Za rok se spotřebuje olej ve značném množství. Jak s ním nakládáte, když dosmažíte řízky nebo vyjmete maso z mísy po naložení? Nejčastěji je to do odpadu. Instalatéři tvrdí, že olej by však do běžného odpadu vůbec neměl přijít. Jsou i takový jedinci, co olej z pánve nalijí do záchodové mísy. Což je to nejhorší. Použitý olej patří do koše. Dnes jsou i speciální sběrny použitých olejů. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Příčina zápachu 

Víte, co způsobuje zápach? Je to většinou redukce vody v trubkách. Ta je blokátorem. A pokud jí je nedostatek, všechny usazeniny, nečistoty, mastnota a naplaveniny spolu kvasí a óder je na světě. Dá se to však vyřešit jednoduše. Stačí pár kapek oleje vykapat přímo do odpadu. Zabrání rychlému odpařování vody a tím předchází zápachu. Pokud olej nakapete i do WC mísy, znemožníte tvorbě plaku na povrchu.  

Který olej použít? 

Pokud už byste této metodě přišly na chuť, používejte spíše olej řepkový než slunečnicový. Ten působí i na skvrny a vápenatý povlak. Takže kohoutky budou krásně čisté. Potřebujete umyvadlu, vaně či sprchovému koutu dodat zapomenutý lesk? Přetřete je malým množstvím oleje, který pak ještě doleštíte bavlněným hadrem.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Jsou i jiné možnosti použití oleje v domácnosti? 

Olej je prostě všestranný pomocník. Možná, že už jej po přečtení článku začnete používat i v jiných částech domu a na jiné účely, než je smažení.  

  • Praní – Olej je skvělým odmašťovačem. Paradox, že? Vytvořte si roztok, ve kterém můžete namáčet utěrky nebo cokoliv s mastnými i staršími fleky. Emulze je složená z šálku pracího gelu, 2 lžic bělidla a 2 lžic oleje. Namáčejte po dobu 3 hodin a poté vyperte. 
  • Nábytek – Něco podobného lze udělat i s nábytkem. Smíchejte v poměru 2:1 olej a citrónovou šťávu a poprašte tím nábytek, po pár minutách setřete. 
  • Kůže – Pokud hadříkem namočeným v oleji potřete kožené výrobky (boty, bunda, kabelka), budou jako nové. 
  • Nádobí – Chcete slyšet další trik? Máte velmi špinavé nádobí? Pokapejte ho olejem a nechte 5 minut působit. Půjde snáze umýt. Mastnota pomůže s usazeninami. 
  • Pleť – Olej je velmi drobný, umí tedy zalézt do pórů v kůži. Dokáže tedy odstranit make-up i černé tečky. 
Zdroj: Apartment Therapy
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články