Jak perfektně vyčistit troubu od veškerých nečistot | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Čištění trouby vás začne bavit. Sesbírali a vyzkoušeli jsme ty nejlepší triky, které zaberou sotva 5 minut práce

Čištění trouby vás začne bavit. Sesbírali a vyzkoušeli jsme ty nejlepší triky, které zaberou sotva 5 minut práce

Úklid v domácnosti někteří lidé milují a jiní naopak nesnáší. Pokud ale potřebujete vyčistit troubu, určitě se vám budou hodit triky, které vám tuto činnost velmi usnadní.

cisteni trouby kyprici prasek
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

V domácnosti musí většina lidí dělat pravidelný úklid, jinak začne být na mnoha místech špína, nečistoty a jiné nedostatky, které se postupně budou zhoršovat a mohou lidem přivodit i zdravotní potíže. Většina lidí se zaměřuje primárně na úklid věcí na místa, kam patří, vyluxování či vytření podlah a setření prachu. Občas je ale potřeba udělat důkladný úklid v domácnosti, do kterého spadá například i čištění zanesené trouby. Naštěstí existuje několik triků, jež mohou každému člověku čištění tohoto spotřebiče usnadnit.

Dbejte na pravidelný úklid

Nejjednodušší variantou, jak získat čistou troubu, je její pravidelný úklid. Jen díky tomu se nestane, že by v ní zůstaly dlouho fleky, které později zaschnou a lze je velice těžce odstranit. Jakmile se budete chystat péct nějaké jídlo, vždy pečte s poklopem a zapékací mísu neplňte až po okraj. Kvůli tomu by totiž mohla z mísy začít odkapávat šťáva z jídla a v troubě by se tvořily připálené fleky. Díky tomu, že po každém pečení troubu zkontrolujete a otřete od nečistot, se již nestane, že by byla později hodně špinavá.

Pasta z jedlé sody

Pokud by se stalo, že jste si některých zapečených a mastných fleků nevšimli nebo se vám příliš nelíbí čistit troubu pravidelně, můžete si při úklid poradit s jednoduchými triky, které fungují na každou nečistotu v troubě. První možností je pasta z jedlé sody, kterou vytvoříte tak, že smícháte jedlou sodu společně se šťávou z vymačkaného citronu a díky tomu vám vznikne pasta. Tu naneste na houbičku na nádobí a přetírejte s ní fleky a nečistoty v troubě. Při využívání této metody nezapomínejte na gumové rukavice, jinak byste si mohli podráždit pokožku.

Trik s práškem do pečiva

Nejen na pečení lze využívat prášek do pečiva. Když budete muset vyčistit troubu a mřížku v ní, sáhněte po prášku do pečiva, starém ručníku, houbičce na nádobí, starém zubním kartáčku a prostředku na mytí nádobí. Do vany nebo vaničky si dejte starý ručník a na něj položte mřížku. Následně vanu napusťte horkou vodou tak, aby byla mřížka ponořená. Až budete mít vanu napuštěnou, přidejte do vany prášek do pečiva a prostředek na mytí nádobí. Nechte 1 hodinu působit a nakonec mřížku dočistěte houbičkou na nádobí.

kuchynska trouba
Zdroj fotografie: Depositphotos

Použijte ocet na každou nečistotu

Každý člověk by měl vědět, že ocet je všestranným pomocníkem při úklidu. Pomoci vám totiž může jak s vodním kamenem, úklidem ledničky nebo mytím toalety, tak s úklidem velmi znečištěné trouby. Nejenom, že skvěle odmašťuje a rozpouští připečené fleky, ale také vás dokáže zbavit nepříjemného zápachu v domácnosti. Smíchejte si 250 ml octa s 1 litrem vody v zapékací míse a vložte ji do trouby.

Na troubě si nastavte teplotu na 100 °C a mísu zde nechte 30 minut. Díky tomu se mezitím bude v troubě vypařovat přípravek, který uvolní veškeré nečistoty. Jakmile uplyne 30 minut, troubu vypněte a poté mísu vyndejte, nechte vychladnout a přípravek vylijte do WC, kde jej můžete nechat dále působit. Troubu dočistěte houbičkou na nádobí nebo jiným hadříkem.

Jaké triky pro čištění trouby používáte vy?

Zdroj: TheSpruce