Prodejci mají utrum. Nově nám budou muset opravit spotřebiče i po záruce. Stačí vědět, jak na ně
Spotřebiče jsou nedílnou součástí našich každodenních životů a aktivit. Je ale škoda je vyhazovat, když mohou být opravitelné.
To, že naši planetu zahrnuje lidstvo odpadky a odpadem, které neumí nadále zpracovat, je velká tragédie. Bohužel ale konzumní způsob života obyvatel vyspělých zemí zamořování jen nahrává. Největším producentem je v přepočtu na obyvatele USA, uvádí web KomunálníEkologie. Globálně je sice snaha o zlepšení v mnoha ohledech, nicméně v praxi se nová pravidla zavádějí jen velmi pomalu. S novým řešením, které by mělo napomoci eliminovat velké množství elektroodpadu, nyní přichází poslanci Evropského parlamentu.
Spotřebič dostane další šanci
Návrh zákona má snížit potřebu spotřebitelů kupovat nové spotřebiče a raději zvolit opravu stávajícího. Má také podpořit služby opravářů, kteří často řeknou, že výrobek není rentabilní opravovat. „Pokazila se mi po pár letech lednice, a to je poměrně drahý spotřebič. Opravář mi řekl, že nové náhradní díly vycházejí velmi draho, a že tedy nedoporučuje opravu,“ napsala paní Zdenka K. z Havlíčkova Brodu. Návrh tak počítá s tím, že by výrobci umožnili nákup originálních náhradních dílů za rozumné ceny, píše web Europa.
Každý materiál lze vytřídit do konkrétního kontejneru, jak jsme na webu adbz psali. V případě drobných spotřebičů je ovšem tato aktivita mnohem důležitější, jelikož obsahují kovy a látky, které jsou skutečnou zátěží životního prostředí.
Delší záruka a náhrada
Pokud by se zboží pokazilo ještě v záruční době, byla by záruka o rok prodloužena. V případě, že byste ale nechali opravit spotřebič, který už svou možnost propásl, budou mít nově výrobci povinnost i tento přístroj opravit, pokud je to technicky proveditelné. Po dobu opravy by měl mít spotřebitel také nárok na náhradní zařízení.
O spotřebiče je ovšem nutné se v prvé řadě řádně starat. Například životnost pračky značně prodloužíte sami pravidelným čištěním, jak web adbz uvádí.