Jak prodloužit životnost pračky na maximum: Řádné čištění je nutnost

Životnost pračky není neomezená, dá se však poměrně snadno udržet na maximu. Existuje však několik chyb, které vedou k její častější poruchovosti.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pračka je nezbytným zařízením naprosto každé domácnosti. Život si bez ní už neumíme představit, používáme ji tudíž bez zvláštní pozornosti. Aby ale fungovala po dlouhé roky, je třeba jí věnovat řádnou péči. Co tedy udělat pro to, aby se nepoškodila a nebyl potřeba zásah instalatéra? V první řadě je na místě pravidelné čištění. Zbytky pracího prášku v celém ústrojí totiž nejsou jen nepříjemnou usazeninou, ale zárodkem vážnějších problémů.

Jak na čištění pračky?

Obecně vzato používáme mechanickou pračku. To znamená, že roztřídíme oblečení dle barev či materiálu, nasypeme dovnitř prášek, aviváž a zvolíme program. Zcela prosté, že? Během toho však nelze zapomenout právě na údržbu pračky. V opačném případě se budou usazeniny uvnitř jen hromadit, až povedou k vážnému poškození celého přístroje. Malé zásahy instalatéra nejsou tak nákladné, koupě nové pračky či velká oprava už ale ano.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existuje ovšem i zcela jednoduchý a domácí způsob, jak se dá celá pračka vyčistit. Krom samotného stroje ochrání před nečistotami i vaše oblečení. To samé platí pro nepříjemné zápachy. Jak tedy na to?

Ocet, prázdný buben a samočištění

Populárním patentem je v tomto ohledu program na prázdný buben pračky. Použijte přitom ocet, který lze v malém množství nalít do pračky. Pak už jen zapněte program na normální praní. Jde o výborný způsob, jak si poradit se zápachy i plísní, která je jeho zdrojem. Ale pozor – nepoužívejte tento postup příliš často. Účinná tekutina může totiž poškodit jemné součástky, primárně plasty a gumu těsnění. Navíc někdy není ani potřeba.

iZdroj fotografie: Pixabay

Moderní pračky totiž mívají – ne však všechny – i programy na samočištění. Takový program stačí jen zapnout a pračka se vyčistí sama.

Zásuvky a citronová šťáva

Podstatnou roli hraje nejen buben, ale i zásuvky na aviváž a prací prášek. Hlavně tady je totiž zárodek mnoha potenciálních problémů. I tohle místo se však dá vyčistit poměrně jednoduchým receptem ze zcela domácích surovin. Budete k tomu potřebovat jen šťávu ze 2 citronů, ½ šálku octa a sklenici vody.

  • Připravte si uvedený roztok.
  • Zacpěte umyvadlo.
  • Zásuvku vyjměte z pračky a vložte do umyvadla.
  • Všechny prvky zásuvky přelijte touto tekutinou a nechte ji v umyvadle namočenou asi 10 minut.
  • Celý vnější i vnitřní povrch důkladně vydrhněte kartáčkem, pak ještě jednou opláchněte vodou.
  • Ucpanou přihrádku uvolněte malým kartáčkem na lahve.
  • Tento zákrok opakujte ideálně každé 2 měsíce provozu pračky.

Jak často a jakým způsobem čistíte vaši pračku?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články