Vlašské ořechy vydrží několik měsíců čerstvé. Stačí je zavařit do sklenic
Skladování vlašských ořechů může být ošemetné, aby nezačaly žluknout. Zavařte je a užívejte si čerstvé chuti po dlouhou dobu.
K podzimu neodmyslitelně patří také sbírání ořechů. Máte-li možnost sbírat plody ze svého vlastního stromu nebo vám to nabídne například soused či kamarád, rozhodně neodmítejte. Pro mě je louskání ořechů spjato s podzimními a zimními večery, kdy je venku brzy tma, a tak mám pocit, že dělám alespoň něco smysluplného. Spousta lidí si klade otázku, jak je co možná nejlépe uskladnit, aby si zachovaly všechny živiny a minerální látky. Nejsnadnější způsob bývá často ten nejlepší.
Ořechy můžete mrazit i zavařit
Pokud se nechystáte všechny ořechy rovnou zkonzumovat, jistě přemýšlíte, co s nimi. Je možné je zamrazit, vydrží pak až jeden rok, jak uvádí web TimesOfIndia, při delším skladování už ztrácí na chuti i struktuře. Zamrazit můžete ořechy celé, nasekané či pomleté, a to v sáčku, plastové nádobě či zavařovací sklenici. Vždy ale dbejte na to, aby nasbírané ořechy byly zralé. Sbírat by se měly za suchého počasí, vlhkost je jejich velkým nepřítelem a podněcuje vznik plísní. Ořechy následně nechte vysušit v dobře větraném prostoru po dobu alespoň 6 týdnů.
Náš čtenář pan Ivan L. z Pavlova suší ořechy i delší dobu. „Vždy záleží na počasí, nechávám je ale zavěšené v síťce klidně i 3 měsíce.“ Teprve až jsou ořechy dokonale suché, můžete přistoupit k jejich louskání. Jak je vylouskat bez větší námahy, jsme již popisovali na Adbz, stačí je chvíli povařit a rozbít kladívkem.
Zavařené ořechy vydrží neskutečně dlouho
Jak uvádí web MichiganStateUniversity, dlouhodobé čerstvosti napomůže skladování mimo vlhko, světlo a teplo. Vysoká teplota vede k jejich žluknutí a ořechy jsou poté nepoživatelné. Pokud je zavaříte, můžete je bez obav skladovat například ve spižírně po dobu několika let. Základem je ale opět použít pouze správně vysušené ořechy.
Ořechy jednoduše nasypejte do zavařovací sklenice. Jedná se o zavařování nasucho, není tedy nutné dávat do sklenice vodu či nálev. Zabezpečte je pasujícím víčkem a zavařte způsobem, na který jste zvyklí. Zatímco někteří preferují zavařování v myčce či troubě, nabízí se i možnost využití zavařovacího hrnce, který je velmi jednoduchý na ovládání. Zavařujte pouze několik minut na teplotu asi 80 °C, jde pouze o to, aby se přichytilo víčko.
Ořechy jsou velmi zdravé
Pravidelné konzumování ořechů je nesmírně zdravé. Přestože jsou tučné, obsahují zdravé omega-3 mastné kyseliny, které podporují správnou funkci pohybového ústrojí, kardiovaskulárního systému a budování lepší svalové hmoty. Pro tyto účinky jsou často vítanou svačinou sportovců. Kromě toho jsou ale také bohatým zdrojem antioxidantů a vlákniny, což potvrzuje i BetterHealthChannel.
Dokonce i jejich skořápky najdou své využití a je velká škoda je vyhazovat. Jak jsme na Adbz psali dříve, je možné ze skořápek vyrobit velmi účinné přírodní hnojivo, které využijete na pokojové a balkonové rostliny, ale i na užitkové zahradě. Podporují správný růst rostlin včetně kořenového systému a obohacují půdu o cenné živiny. Na výrobu jedné dávky si vystačíte se skořápkami z 12 vlašských ořechů.