Členitý terén pro ně nebyl překážkou. Jeden dům složili ze 4 budov
adbz.cz » Architektura » Čtyři moduly působí odděleně, avšak jsou na sebe navázány tunely: Dům má neobvyklý tvar kvůli členitému terénu

Čtyři moduly působí odděleně, avšak jsou na sebe navázány tunely: Dům má neobvyklý tvar kvůli členitému terénu

Architekti navrhli originální rodinný dům pro pozemek se svažitým terénem. Dům je plný přirozeného světla a nabízí naprosto úžasné výhledy do okolí.

kruppa house
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Capa Arquitectura, fotograf Mateo Soto

Exkluzivní pozemek na okraji velkoměsta Medellín měl od prvního pohledu potenciál. Jistou překážku však představovala jeho svažitost. Architekti ze společnosti Capa Arquitectura stáli před rozhodnutím, jestli parcelu srovnat do roviny, nebo její nevýhodu proměnit na výhodu. Výsledkem je netradičně pojatý rodinný dům členěný na čtyři moduly, který kopíruje terén.

Plně funkční, leč zábavně pojatý projekt

V Kolumbii, nedaleko druhého největšího města v zemi Medellínu, se v nádherné přírodě nachází město Vereda el Penasco. Svažitý pozemek určený ke stavbě představoval pro architekty výzvu. Ti se nicméně svažitostí terénu nenechali zaskočit, podobně jako jejich kolegové v Japonsku, a elegantně tento prvek využili ve prospěch domu. Kaskádovitě pospojované moduly v celkovém počtu čtyř tak z každé místnosti nabízí pohled na naprosto úchvatné scenerie. Chytře rozložená okna a prosklené stěny jsou totiž jednou ze základních charakteristik tohoto projektu.

Parcela ve svahu má podlouhlý tvar, který architekti při stavbě Kruppa House, jak je představeno na stránkách ArchDaily, rovněž zohlednili. Jednotlivé moduly na sebe nenavazují seřazené v jednom šiku, nýbrž se propojené tunely proplétají pozemkem jako pomyslná housenka, což mně osobně přijde jako velmi hravý prvek. Ta je z obou stran obklopena úzkým pruhem zahrady. Tak si obyvatelé domu mohou připadat neustále na dosah přírodě a zároveň je zeleň mistrně využita coby clona pro uchování jejich soukromí.

kruppa house celkový pohled
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Capa Arquitectura, fotograf Mateo Soto

Členitý interiér na několika úrovních

Kromě geometrických proporcí a hry světla a stínů si architekti vyhráli rovněž s volbou materiálů. Exteriér s tmavou fasádou umocňuje nenápadnost domu a eliminuje jeho pomyslnou extravaganci. Té je na druhou stranu ponechána úplná volnost v interiéru. Ten je tvořen především světlými odstíny dřeva v kombinaci s bílou barvou, což opět prosvětluje prostor, podobně jak radí i Elle Decor. Bílé je nejen kovové schodiště, fungující zároveň jako jakýsi „chodník“ podél knihovny, ale třeba i nábytek. Rovněž na podlahy v jednotlivých místnostech byl využit světlý kámen, který majitelé bravurně sdružují s koberci živých barev.

Členění prostoru na místnosti není na první pohled příliš patrné. Architekti mezi místnostmi smazali tradiční hranice, jako jsou stěny či dveře, a „pokoje“ nahradili spíše zónami. Ty se prostírají hned na několika úrovních každého modulu. Mezi tyto plošiny tak byl rozhozen centrální společenský prostor s krbovými kamny, již zmíněná knihovna, dále kuchyně s jídelnou, sociální zázemí, ložnice, keramická dílna či dětský pokoj. Nejspodnější modul domu vytváří mimo jiné i zázemí pro auto.

Architekti:Capa Arquitectura
Realizace:2019
Rozloha:450 m²
Lokalita:Vereda el Penasco, Kolumbie