Řebříčku se škůdci neubrání: Výroba postřiku z jeho květů
Vyrobte si doma tento účinný postřik, který vás zbaví škůdců jednou provždy. Takto jednoduše ochráníte svou zahradu i bez použití nebezpečných chemikálií.
Obsah
Abyste si na vrcholu sezóny mohli vychutnat chuť čerstvých plodů sklizených na své zahrádce, nejenže musíte rostlinám dopřát tu nejlepší péči, ale také je ochránit před útoky škodlivých druhů hmyzu. S tím vám pomůže obyčejný řebříček. Stačí si z jeho květu vyrobit přírodní postřik a aplikovat ho na napadené rostliny. Škůdci se jim raději obloukem vyhnou.
Kde najít řebříček
Jelikož se jedná o samovýsevný plevel, lze ho najít téměř kdekoliv. Stačí vyrazit na procházku do přírody a mít oči na šťopkách. Velmi často se vyskytuje na loukách a pastvinách, ale dokonce i v některých zahradách a městských parcích. Pokud na něj narazíte, posbírejte jeho květy a připravte si vynikající přípravek proti mšicím i dalším škůdcům.
Jak poznat řebříček
Přestože s touto bylinou většinou každý nakládá jako s kterýmkoliv jiným plevelem, řebříček je ve skutečnosti velmi užitečný. Běžně dorůstá výšky až 70 cm a má výrazné květy rostoucí do tvaru deštníku, jež mohou mít růžovou nebo bílou barvu a kvetou zpravidla od června do září. Nasbírané květy, které nevyužijete, lze usušit a skladovat až do jara.
Jak připravit postřik z řebříčku
Ze všeho nejdříve budete potřebovat 1 kg čerstvého řebříčku nebo 100 g sušeného. Dále si připravte 10 litrů vody (ideálně dešťové) a vhodný kyblík. Řebříček do kyblíku vložte, zalijte ho vodou a celý den ho nechte odstát. Poté směs přeceďte a dále nálev nařeďte v poměru 1 : 10. Jakmile budete mít hotovo, můžete ho pomocí rozprašovače aplikovat přímo na rostliny.
Z řebříčku si také snadno připravíte přírodní hnojivo. K tomuto účelu budete potřebovat 300 g čerstvých bylin nebo 50 g sušených, které vložíte do hrnce a zalijete 2 litry vroucí vody. Hrnec ihned přikryjte pokličkou a nechte směs postupně vychladnout. Hotový přípravek pomocí rozprašovače naneste na napadené rostliny, skvěle funguje proti mšicím, mladým housenkám, larvám molic i sviluškám. Nedoporučuje se ho skladovat, protože se rychle kazí.
Jak dále využít postřik z řebříčku
Připravenou bylinnou směs lze využít proti kadeřavým listům broskvoní nebo na stromy proti hnilobě. Předejdete jím také skvrnitosti listů peckovin (zejména třešní a višní) a poměrně snadno uzdravíte rostliny napadené padlím. V tomto případě při prvních příznacích naneste postřik na listy a každých sedm dní po dobu tří týdnů ošetření postřikem opakujte.