Klíšťata ho nesnáší: Pro výrobu domácího repelentu stačí vratič zalít horkou vodou
Komáři či klíšťata dokáží lidem značně ztrpčovat letní pohodu. Kromě komerčních přípravků však proti nim můžete využít podomácku vyrobený repelent z jedné běžné rostliny.
Kromě svědivých štípanců od komárů a jiného hmyzu je také na místě počítat s tím, že klíšťata mohou svého hostitele infikovat vážnými nemocemi. Je tedy velmi důležité se před útoky těchto drobných parazitů bránit. Pokud chcete vyzkoušet účinnou domácí alternativu, vyhnout se chemii a ušetřit i nějakou tu korunu, pak vyzkoušejte repelent ze silné byliny – vratiče obecného.
Vratič obecný (Tanacetum vulgare)
Tato bylina se naprosto běžně vyskytuje ve střední Evropě. Možná nevíte, že je to právě ona, ale celkem spolehlivě ji poznáte podle drobných žlutých květů, které připomínají knoflíky, a listů, jež vypadají jako kapradí. Vratič se používal po celá staletí v přírodní léčbě a dokáže si poradit i s urputnými zdravotními obtížemi. Má však jednu nevýhodu, ve větších dávkách je toxický, a proto se s ním při vnitřním užívání musí zacházet velmi opatrně.
V dnešní době se aplikuje především zevně, aby se minimalizovala rizika otravy. Mějte tedy na paměti, že pracujete s rostlinou, která obsahuje neurotoxin thujon. V minulosti se vratič mimo mnoha jiných účelů používal k hubení parazitů, vší, štěnic a jiného obtížného hmyzu. Běžně se také dával do chlévů, kde od zvířat odpuzoval mouchy.
Připravte si odvar z vratiče
Jeho insekticidní účinky jsou tedy dobře známy a vy toho můžete využít pro přípravu účinného domácího repelentu. Nejprve nasbírejte několik rostlin vratiče. Pokud chodíte na procházky, určitě na něj narazíte, protože je velmi rozšířený. Snažte se jej sbírat v dostatečné vzdálenosti od polí a vinic, mohl by být kontaminován pesticidy ze zemědělské činnosti.
Nyní celou bylinku dobře usušte na větraném, chladnějším místě a mimo přímé sluneční záření. Sušení může trvat až dva týdny. I když můžete do repelentu použít celou rostlinu, nejúčinnější insekticidní složky jsou ve žlutých květech. Ty z rostliny ostříhejte a uložte do tmavé skleněné nádoby. Budete tak mít zásoby hlavní suroviny na celou sezónu.
Pro přípravu repelentu naberte tři lžíce sušené byliny (ideálně květů), dejte do hrnce a zalijete 2 šálky vody. Bylinkovou směs povařte na mírném ohni 30 minut, nechte zchladnout a ještě 24 hodin louhovat. Poté vše přeceďte přes jemné sítko a nalijte tekutinu do rozprašovače. Před jeho použitím pro jistotu vyzkoušejte test citlivosti. Stříkněte repelent na menší plochu kůže, počkejte několik hodin, zda pokožka nezarudne nebo se jinak nepodráždí. K vnějšímu použití jej pak můžete bez obav používat před každou procházkou do lesa.