Pokud chytnete klíště, použijte propisku: Užitečný trik zdravotní sestry
adbz.cz » Hobby » Kousanec od klíštěte se vyplatí obtáhnout propiskou. Dá se díky tomu snadno rozpoznat, zda je rána infekční

Kousanec od klíštěte se vyplatí obtáhnout propiskou. Dá se díky tomu snadno rozpoznat, zda je rána infekční

Kousnutí klíštětem nemusí být jen tak. Pokud si chcete být jistí tím, že vás ničím nenakazilo, vezměte si k ruce propisku.

divka matka kliste parazit
Zdroj fotografie: Depositphotos

Klíšťata jsou podle webu Hubení-škůdců velmi nepříjemní parazité, kteří se mnohdy dokáží udržet na kůži až deset dní po prvním kousnutí. Proto je mnohdy odhalíme i několik dní poté, co jsme se vrátili z výletu do přírody. Ne vždy je však jejich útok bez následků. Ránu je vždy nutné sledovat kvůli riziku onemocnění, která tito pavoukovci přenášejí, jako je například borelióza, jak připomíná web MedCZ.

Technika značení perem

Jednoduchý trik spočívá v tom, že se propiskou nakreslí kruh po obvodu kousnutí klíštětem. Je to vlastně taková vizuální značka, ideální pro sledování případných změn velikosti nebo barvy kousnutí v průběhu času. Klíčové je sledovat, zda se zakreslená oblast nerozšiřuje, což by mohlo znamenat infekci nebo alergickou reakci. Tuto metodu lze použít nejen na kousnutí klíštětem, ale i na jiné typy kožních lézí nebo vyrážek.

A proč je to tak důležité? „Když se na flek po klíštěti díváte několikrát denně, vůbec si nemusíte všimnout, že se nenápadně rozšiřuje. Ale propiska je jasná. A také si ho můžete vyfotografovat nejlépe s nějakým měřítkem – dejte vedle něj třeba pětikorunovou minci, případné porovnání pak už bude snadné,“ radí lékařka Žaneta T. z Hostivaře. O tom, jak klíště bezpečně odstranit, jsme na webu adbz psali již dříve.

Co si ještě pohlídat

Určitě si zaznamenejte datum a čas označení. Tyto informace budou zásadní pro sledování případných změn – a zajímat budou i vašeho lékaře, pokud ho vyhledáte. Během prvního dne také kontrolujte kousnutí každých několik hodin, poté alespoň každých 24 hodin. Hledejte změny velikosti, tvaru, barvy nebo jiné neobvyklé příznaky.

Lymská borelióza a erytém

Jednou z nejběžnějších a nejznepokojivějších infekcí přenášených klíšťaty je borelióza. Charakteristickým počátečním příznakem je erythema migrans, tedy červená rozšiřující se vyrážka, která často připomíná býčí oko.

Pokud vás kousne klíště, nikdy si nemůžete být jistí, zda není infekční
Zdroj fotografie: Depositphotos
Pokud vás kousne klíště, nikdy si nemůžete být jistí, zda není infekční.

Označení vyrážky perem může pomoci sledovat její růst, což je rozhodující znak při diagnostice boreliózy. Bohužel je přítomná jen u cca 60 až 70 % nákaz, nejde tedy o úplně spolehlivý znak. I tak se však vyplatí o něm vědět. Mezi další příznaky nemocí přenášených klíšťaty patří horečka, bolesti hlavy, únava a bolesti kloubů. Pokud cokoliv z toho zaznamenáte, pro jistotu navštivte lékaře a nechte se vyšetřit.