Ideální „sousedi“ pro borůvkový keř: Zvyšte úrodu až o 150 %
adbz.cz » Hobby » Ideální „sousedi“ pro borůvkový keř: Bylinky ho ochrání před škůdci, azalka zvýší úrodu

Ideální „sousedi“ pro borůvkový keř: Bylinky ho ochrání před škůdci, azalka zvýší úrodu

Borůvka je nenáročným dekorativním keřem, jehož sladké fialkové plody miluje snad každý. Podpořte je v růstu vysazením bylin a dřevin v jeho okolí.

velka uroda boruvky
Zdroj fotografie: iStock

Borůvkové keře jsou chloubou každé zahrady. Přestože je mnoho kultivarů, mezi jednoznačně nejčastěji pěstované patří brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum), častěji známá jako kanadská borůvka. Na jaře bíle kvetoucí, v létě plodící velkými šťavnatými plody, na podzim vybarvená do červených tónů. Jedná se o velmi dekorativní kultivar, jehož plody vás budou sytit po celé léto. Ještě více plodů se ale dočkáte, pokud v jeho blízkosti vysadíte některé další byliny a rostliny, které jej posílí.

Pro borůvku je vhodné kyselé prostředí

Pokud teprve zakládáte zahradu, jistě brzy zjistíte, že zdaleka ne všechny rostliny, stromy a keře na sebe vzájemně dobře působí. Nároky na propustnost a pH půdy, stanoviště, množství světla či nároky na vodu značně ovlivňují rozmístění jednotlivých rostlin a plodin. Není tedy vhodné bezmyšlenkovitě vysadit vše tak, jak vám to přijde pod ruku. Svá specifika má třeba i borůvka. Které rostliny a stromy pozitivně ovlivňují její růst, a které naopak škodí?

Stromy, které borůvce prospívají

Borůvkové keře preferují kyselé pH půdy v rozmezí 4,5–5,5. Stejně tak i rostliny zasazené v okolí borůvky by měly být kyselomilné. Ze stromů se hodí vysadit drobnější jehličnany, případně je vhodná i borovice smaragd (Pinus nigra ‚Smaragd‘), z listnatých stromů pak bříza či magnolie. Rozhodně nedávejte do blízkosti borůvek jabloně nebo ořech, navzájem by si škodily a výnosy by byly velmi malé.

Bylinky podpoří růst a odradí škůdce

Některé druhy bylin rovněž pozitivně ovlivní růst borůvek. Bylinky vysazené v blízkosti borůvky regulují teplotu a vlhkost půdy, stejně tak zamezují šíření plevele. Vysadit můžete bazalku, kopr, tymián, petržel či řebříček. Tyto byliny rovněž svou aromatickou vůní odradí škůdce. Zakomponování tymiánu a petržele v zahradě vám může pomoci i v boji se slimáky, kteří by mohli celou úrodu nelítostně zkonzumovat.

Pěstování borůvek
Zdroj fotografie: Depositphotos

Azalka či hortenzie také podpoří růst borůvky

Vysazení azalky či hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata) nejen, že bude lahodit oku, ale sousedství těchto keřů je velmi žádoucí a prospěšné.

Aplikováním mykorhizy zvýšíte úrodu borůvek

Borůvkové keře potřebují dobře propustnou půdu a velmi světlé stanoviště. Na zasazení vám bude stačit vykopat jámu asi jen 50 cm hlubokou a dno ideálně vysypejte štěrkem nebo pískem, budou působit jako drenáž, kudy bude odtékat přebytečná voda. Pravidelně kontrolujte pH půdy, aby bylo stále kyselé. Pro udržení ideální vlhkosti a zamezení šíření plevele je vhodné okolí keře zahrnout mulčovací kůrou.

Zralé borůvky v dlaních
Zdroj fotografie: Piqsels

Borůvka má velmi mělké kořeny, z toho důvodu si jen obtížně bere z půdy potřebné živiny a minerální látky. Je proto velmi dobré aplikovat mykorhizu. Jedná se o harmonické soužití hub a kořenového systému, které pomůže borůvce získat z půdy vše, co potřebuje, a vede to následně k dobrému růstu, zesílení celého keře a většímu výnosu plodů.