Víme, jak se zbavit 8 nejběžnějších škůdců ze zahrady: Na šneky a slimáky platí bylinky a měď

Pohodovou idylu na zahradě dokáží pořádně zkazit škůdci, kteří vysávají život z nádherných rostlin. Na těchto 8 byste si měli dávat největší pozor.

jak se zbavit mšic i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každý zahradník se ve svém království musel vypořádat se škůdci a chorobami, které napadli rostliny. Přestože některý hmyz je užitečný, protože požírá ten nechtěný nebo opylovává květy, většinu parazitů pochutnávajících si na vašich výpěstcích na zahradě nechcete. S většinou zahradních škůdců je možné se vypořádat bez pomoci chemických prostředků. Můžete je vysbírat nebo spláchnout silným proudem vody. Víme, jak se vypořádat s 8 nejběžnějšími škůdci.

Mšice

Určitě se na vaší zahradě někdy objevily hrozny mšic.  Jde o drobný hmyz, hruškovitého tvaru s měkkým tělem. Mohou být žluté, bílé, červené nebo černé, některé druhy jsou i okřídlené. Shlukují se na křehkých nových listech, z nichž sají šťávu. Způsobují deformace listů a květů. Přestože jich na rostlině jsou stovky, většinou ji nezahubí. Bílé napadají i ovocné stromy.

Mšic se můžete zbavit prudkým proudem vody z hadice. Nebo můžete napadený list či stonek odříznout a rozšlapat ho. Funguje i postřik insekticidním mýdlem, ale napadená část rostliny zůstane deformovaná. Pod kontrolu může mšice dostat i užitečný hmyz, konkrétně larvy berušek a krajníků. Mějte na paměti, že metoda, kterou k hubení mšic použijete, má vliv i na užitečný hmyz, který se jimi živí.

Housenky a červi

Boj s housenkami, kterým se říká také červci, je složitý. Jsou to totiž larvy molů a motýlů. Většina z nich se nakonec promění v opylovače, které zahrada a krajina potřebuje. Housenky a červci se živí listy a stonky rostlin. Pokud je hodně neničí, nechte je být. Můžete je také ručně vybrat. Pomoci mohou také přirození predátoři, kteří se jimi živí, například ptáci. Případně některé vosičky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Že vosičky pomáhají s eliminací housenek poznáte tak, že na hřbetě budou mít malá bílá vajíčka. Housenek se můžete zbavit i s pomocí krytů nebo sítí, které umístíte k mladým rostlinám, ale nezapomeňte je odstranit, jakmile zelenina začne kvést, aby mohla být opylovaná. Můžete použít také biologický přípravek získaný fermentační činností bakterií, jež se vyskytují v půdě. Přípravek je bezpečný jak pro člověka, tak pro domácí zvířata.

Brouci blešivci

Blešivci jsou drobní černí nebo šedí broučci, kteří odskakují jako blechy nebo cvrčci, když je vyrušíte. Objevují se na jaře a začátkem léta. Na listech mladých rostlin dělají důlky nebo malé roztřepené otvory. Starší rostliny je téměř nezajímají. Na ochranu můžete použít kryty a síťky. Existují i žluté lepové pasti, které by blešivce měly přilákat. Pokud není rostlina silně napadená, měla by přežít.

iZdroj fotografie: Pixabay

Přirozenými predátory blešivců jsou zejména parazitické vosy, které dokáží udržet populaci blešivců na vaší zahradě na uzdě. Když budete chtít přilákat víc vosiček bez žihadel na vaší zahradu, mají rády kopr, fenykl nebo kočičí mák. Pokud se blešivci na vašich rostlinách přemnoží, můžete využít i rostlinný neemový olej nebo postřik obsahující spinosad, který vzniká fermentační činností bakterií v půdě.

Japonští brouci

Tito nenasytní žrouti jsou jednoduše rozpoznatelní. Japonští brouci totiž mají kovově modrou nebo zelenou barvu a měděná křídla. Dospělí jedinci požírají listy a květy. Zbyde z nich jen žilní kostra. Mezi oblíbené cíle japonských brouků patří růže a ibišek, ale najdete je na stovkách dalších rostlin. Jejich larvy přezimují v půdě a než se vylíhnou brouci, živí se kořeny trav. Pokud tedy váš trávník vypadá zuboženě, příčinou mohou být larvy japonských brouků.

Nejlépe se japonských brouků zbavíte tak, že je prostě vysbíráte, jakmile se objeví a zlikvidujete je v nádobě s mýdlovou vodou. Postřiky pesticidy sice zahubí dospělé brouky, ale neposkytují trvalou ochranu. Japonští brouci na vaši zahradu mohou dolétnout z celkem velkých vzdáleností. Lepící pasti nefungují a někdy naopak přilákají brouků ještě víc. Nejlepší ochranou je nevysazovat rostliny, které je přitahují, což je v celku oříšek. Chemické přípravky můžete použít na larvy v trávníku.

Mouční brouci

Obvykle jsou velké jen několik milimetrů. Na rozdíl třeba od štítěněk nebo puklic nemají na těle pevné ochranné štíty. Ale mají voskové žlázy, díky kterým na povrchu rostlin i na větvičkách stromů vytvářejí bílou pokrývku. Mouční brouci neboli mealybugs sají mízu z rostlin, které pak ztratí listy a přestanou růst. Při žraní vylučují takzvanou medovici, která může přilákat mravence a způsobit plíseň.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na zahradě pěstujte drobnokvěté nektarodárné rostliny, jako je například sladká meduňka a řebříček. Ty totiž přilákají přirozené predátory moučných brouků, včetně berušek. Z rostlin tyto škůdce odstraníte třeba prudkým proudem vody nebo na ně použijte tampony namočené v alkoholu, kterými je setřete z listů. V případě silného napadení pomůže postřik rostlinným neemovým olejem, případně insekticidem s pyrethriny.

Šupinatý hmyz

Do skupiny šupinatého hmyzu patří asi 8 tisíc druhů těchto škůdců. Někdy máte problém je od samotné rostliny vůbec rozeznat. Šupinatky totiž jsou normální lezoucí hmyz jen do chvíle, než najdou vhodné místo pro potravu na nějaké rostlině. Pak se na ní usadí a utvoří si na stonku nebo listu či jehličí oválnou schránku. Vypadá jako hrbolek samotné rostliny.

Pokud se na zahradě objeví rostliny a stromy, které mají zakrněné listy nebo jehličí, případně jim žloutnou a opadávají větvičky a jsou na nich hrbolky, napadl je šupinatý hmyz. Z rostlin vysává životně důležitou mízu. Nejlépe se jich zbavíte tak, že koncem zimy postříkáte dřeviny olejem proti škůdcům, kteří se udusí. Na jaře a v létě použijte rostlinný neemový olej.

Slimáci a hlemýždi

Slimáci i hlemýždi milují vlhkost a pravděpodobně není žádná zahrada, na které byste je nenašli. Do listů i květů dělají díry. Přes den jich moc nenajdete, živí se hlavně v noci. Zanechávají za sebou lesklé slizové stopy. Můžete je najít schované pod mulčovací kůrou, v kompostu nebo na kamenech. Nejlepším způsobem, jak se jich zbavit, je prostě sesbírat a zlikvidovat. Někteří zahrádkáři je dávají do plechovek se solí, kde zemřou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Můžete na ně nastražit i past v podobě talířku nebo misky naplněné pivem, ve kterém se utopí. Zabírá na ně prý i roztok z prolisovaného česneku a vody. Odradí je také byliny jako šalvěj, levandule, rozmarýn, petržel, tymián a máta. Když se slimáci nebo šneci dotknou něčeho měděného, jejich sliz reaguje tak, že dostanou elektrický šok, který je zažene. Existují i  jedovaté návnady, ale pozorně čtěte etikety, aby nebyly škodlivé pro děti nebo domácí zvířata.

Stanové housenky

Snadno v zahradě poznáte larvy 26 druhů můr, které vytvářejí velká hedvábná hnízda. Pavučiny vznikají tím, jak se larvy živí listy stromů. Ve většině případů nejsou velkou hrozbou, spíš jen neestetickým prvkem. Ovšem jen do chvíle, než se hedvábných stanů na stromech neobjeví více. A také v případě, že se stany housenek vracejí několik let za sebou. Pak může strom i odumřít.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tyto housenky mají hodně predátorů, mimo jiné si na nich rádi pochutnávají ptáci. Proto jen zřídkakdy působí v zahradě velké škody. Housenkové kolonie je dobré odstranit, dokud jsou ještě malé. Nejvhodnější dobou jsou chladná rána nebo večery, kdy tam jsou housenky schované. Stačí k tomu tyč nebo násada, případně to můžete udělat rukou. Hnízdo pak spálíte nebo rozdrtíte. K insekticidům sáhněte až poté, co se kolonie objevují několik sezón.

Jaké metody na zahradní škůdce používáte?

Zdroj: BHG

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články