Cola vám může zachránit celou úrodu a co víc –⁠ ještě ji ztrojnásobit
adbz.cz » Hobby » Použití coly na zahradě: Všemožné škůdce vyžene do jednoho. Užitečná je i při kompostování

Použití coly na zahradě: Všemožné škůdce vyžene do jednoho. Užitečná je i při kompostování

Vyzkoušejte tento účinný a levný způsob, jak si usnadnit práci na zahradě. Trocha Coca-Coly vám pomůže s některými škodlivými druhy hmyzu i s tvorbou kompostu.

slimak rukavice rajcata
Zdroj fotografie: iStock

Existuje spoustu způsobů, jak si práci na zahradě zjednodušit a ušetřit si spoustu času i námahy. V každém specializovaném obchodě je k dostání velké množství různých pomůcek, prostředků, hnojiv a dalších přípravků, které vám pomohou vypořádat se s plevelnými rostlinami, škodlivými druhy hmyzu i drobnými živočichy. Dlouhodobé používání chemických přípravků však může být nebezpečné pro životní prostředí i vaše vlastní zdraví. Namísto toho raději využijte toto ekonomičtější a ekologičtější řešení.

Pozitivní účinky Coca–Coly

Spoustu lidí ji pije kvůli lahodné a sladké chuti doplněné o kofein, který spolu s cukrem dokáže lidský organismus nabudit a po nějakou dobu zvýšit jeho výkon. Její požívání se doporučuje především v případě žaludečních nevolností nebo při trávicích potížích. V tu chvíli je vhodné podávat vychlazený nápoj po lžičkách nebo malých doušcích. Dokáže totiž zklidnit rozbouřený žaludek a v některých případech usnadňuje trávení. 

Čistící vlastnosti Coly

Mimo to lze tento slazený nápoj využít také při úklidu a čištění některých obzvlášť zanesených materiálů a předmětů. Skvěle vám poslouží například k vyčištění zapalovacích svíček a motoru auta. Dokonce vás zbaví i usazenin vodního kamene a bakterií v záchodové míse. Někteří ji využívají také k čištění zašlých šperků a navracení jejich původního lesklého vzhledu.

coca cola
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak se zbavit škůdců

Trochu tohoto oblíbeného pití lze snadno využít také v boji s některými škůdci. Snadno tak nahradíte postřiky plné chemických a toxických látek a ještě ušetříte své peníze. Stačí do plastové láhve, kelímku nebo konzervy nalít trochu Coly nebo piva a umístit naplněnou nádobu do země. Slimáky její vůně naláká a ti se v tekutině uvnitř utopí, protože nedokáží vylézt ven.

Podobně funguje také na vosy. Stačí nechat plastovou láhev s trochou Coly otevřenou a vůně linoucí se z ní bude pro vosy neodolatelná. Jakmile jednou sednou na hladinu, nedokáží se dostat pryč a v tekutině se utopí. Mravenců a švábů se zbavíte tím, že na ně Coca–Colu pomocí rozprašovače nastříkáte. Údajně do pár chvil vlivem jejího působení zemřou. Úroda poté může být klidně i trojnásobná.

Jak použít Colu při kompostování

Ač se to zdá nepravděpodobné, pomocí tohoto nápoje vytvoříte rychleji použitelnou kompostovací hmotu. Cukr a další látky lákají mikroorganismy, které pomáhají urychlovat rozklad jednotlivých složek v kompostéru. Kyseliny jej pak ještě více podpoří. Vyzrálý kompost tak budete moci mnohem dříve k hnojení rostlin použít. Pomocí Coca–Coly také rychle a účinně snížíte pH půdy pro kyselomilné rostliny.

Jak založit a vést kompost