Cukr v buchtě se dá nahradit třeba i ovocnou šťávou. Chuť zůstane stejná, jen klesnou kalorie
Neutrální chuť a vůně bílého cukru z něj udělala nepostradatelného pomocníka v kuchyni. Pokud jste se dali do pečení a zrovna došel nebo chcete zdravější dezert, víme, jak na to.
Obsah
Cukr je považovaný za novodobou metlu lidstva, kterou někteří odborníci dokonce přirovnávají k droze. Podílí se na tom, že obezita je na vzestupu v civilizovaných i rozvojových zemích. Pokud patříte do skupiny milovníků sladkých dezertů, kteří si rádi dopřejí po obědě kousek bábovky, perníku, koláč nebo palačinku, měli byste se mít na pozoru. Většina dezertů totiž obsahuje velké množství bílého rafinovaného cukru. Můžete ho ale bez obav vynechat z jídelníčku.
Zdravější varianty nezaostávají
Mohlo by se zdát, že běžný cukr je v kuchyni nepostradatelný. Má neutrální chuť, takže je jeho využití opravdu široké, ale kvůli procesu rafinace neobsahuje žádné vitamíny a minerály. Existují alternativy, díky kterým může být mlsání stejně dobré, a navíc zdravější. Nahradit bílý cukr v dobrotách, kterými chcete pohostit rodinu nebo návštěvu, není až tak složité. Zdravější varianty osladí bábovku tak, že nepoznáte rozdíl. Nejznámější alternativou je pravděpodobně hnědý řepný nebo tmavý třtinový cukr. Vsadit ale můžete na celé spektrum sladidel.
Med
Včelí produkty jsou tradiční součástí přírodního a lidového léčitelství. Zhruba 77 procent medu tvoří hroznový a ovocný cukr, takže je skvělou náhradou cukru. Navíc obsahuje spoustu minerálů a vitamínů prospěšných organismu, jako je železo, hořčík, vápník, sodík, mangan, draslík, vitaminy skupiny B či vitamin C, a dále enzymy a sacharózu. Výborně se hodí třeba do perníku nebo k dochucení palačinek.
Datle
Do některých těst můžete bez obav přidat pastu z datlí nebo samotné plody. Připravit tak můžete třeba muffiny.
Banán
Když nemáte po ruce žádné sladidlo ani cukr, můžete připravit zdravé sušenky z rozmačkaného banánu. Těsto bude díky konzistenci banánu držet, i když vynecháte vejce.
Stévie
Jednou z nejzdravějších alternativ, které lékaři doporučují i nemocným cukrovkářům, je stévie. Extrakt z této rostliny bez obav můžete použít i k výrobě dezertů, ale opatrně s dávkováním, je mnohem sladší než cukr.
Opuncie
Sirupem z opuncie, což je mexický kaktus, jehož plody obsahují mnoho antioxidantů, můžete osladit marmeládu nebo koktejl. Nejčastěji se používá do tvarohového těsta. Obsahuje inulin a pektiny, které jsou vhodné nejen pro diabetiky.
Kokosový cukr
Sice to je cukr, ale má velmi nízký glykemický index a obsah kalorií. Hodí se zejména k přidávání do čajových a kávových nápojů. Můžete ho použít také do nepečených dezertů.
Javorový sirup
Jde o přírodní sladidlo, které se získává z mízy javoru cukrového. Můžete ho přidat do cereálií, vaflí, zmrzliny nebo sladkých nápojů.
Agávový sirup
Přírodní sladidlo na bázi fruktózy s minimem kalorií a nízkým glykemickým indexem se přidává do těsta i při výrobě cukrovinek. Agávový sirup ale sladí mnohem více než cukr, možná nejvíc ze všech náhrad, takže ho přidávejte opravdu opatrně.
Ovocné šťávy
Mírnou sladkost může nepečenému dezertu nebo koktejlu dodat i šťáva vymačkaná z ovoce. Ale v případě těsta pravděpodobně budete potřebovat ještě další sladidlo.