Chyby při praní, kterých se dopouští každý druhý Čech. Jedna z nich je tak závažná, že téměř s jistotou zničí pračku
V životě se vám pravděpodobně občas stane, že pračka začne špatně prát nebo se dokonce rozbije. Pokud se vyhnete několika chybám při praní, možná si ušetříte hodně financí.
Obsah
Ať už si perete sami nebo stále necháváte tuto činnost na mamince či přítelkyni/manželce, měli byste vědět, jak si vyprat. Občas se totiž stane, že vaše blízká osoba onemocní a poté nezbývá nic jiného, než si vyprat sám. Jako první je potřeba roztřídit prádlo podle barev a podle toho, na kolik stupňů by se mělo správně prát. Dále je nutné vybrat správně program na pračce a přidat vhodný prášek. I přes různé návody na praní se může stát, že stále budete dělat chyby, jako velká část lidí. A dokonce si můžete zničit pračku.
Vyberte si správné prací prostředky
V obchodech naleznete obrovské množství pracích prostředků. Mnoho lidí si poté nedokáže vybrat jeden, který by používali stále dokola. Většinou se totiž tyto prostředky výrazně liší cenou a také vůní. Pokud jste i vy zmatení, jakmile dojde na výběr pracího prostředku, podívejte se na několik rad, jak správně vybrat. Nemusíte se nutně dívat pouze po ekologických prostředcích, ale raději si pozorně přečtěte etiketu, která je většinou na zadní straně obalu.
Určitě je dobré na etiketě sledovat alergeny. Pokud jejich hodnota přesáhne 100 mg/kg a vy máte na něco alergii, může se stát, že budete mít alergickou reakci na tento prací prostředek. Jestliže si na etiketě všimnete chloru, zkuste si vybrat spíše jiný prací prostředek, který obsahuje aktivní kyslík. Z vašeho výběru úplně vyřaďte prostředky, jež obsahují fosfáty.
Studujte štítky a nedávejte plnou pračku
Na každém kousku oblečení by se měl buď na švu nebo na zadní straně nacházet štítek, na němž jsou veškeré pokyny, jak se o prádlo starat. Pokud si nebudete štítky studovat a budete prát prádlo podle toho, jak vám přijde vhod, s velkou pravděpodobností se vaše prádlo brzy zničí a budete shánět nové oblečení. Zároveň při plnění pračky myslete na to, že buben nesmí být zcela plný. Také dávejte pozor na to, jaký druh látky budete prát.
Těžké prádlo může zničit pračku
Při třídění prádla si dávejte pozor na to, že i když pračku příliš nenaplníte, může se stát, že do ní dáte například džíny. Ty při namočení mnohonásobně zvýší svoji hmotnost. V tu chvíli budete mít pračku přetíženou a zkracujete tak její životnost. Dávejte si proto velký pozor na to, jaký druh látky dáváte vyprat a zda si tak zbytečně neničíte tento drahý domácí spotřebič.
Nepoužívejte velké množství pracího prostředku
Pokud si nebudete dávat pozor na to, kolik pracího prostředku používáte, může se vám stát, že vaše prádlo se nevypere tak, jak má. Moderní pračky nevyužívají hodně vody při praní, a proto se může přihodit, že přebytečné bublinky v pračce způsobí to, že se špína a mastnota znovu přilepí zpět k prádlu. Oblečení začne postupně tvrdnout a za nějakou dobu jej raději přestanete nosit. Při dávkování pracího prostředku se vždy řiďte tím, co je psáno na obalu. Nejlépe používejte nejmenší doporučenou dávku.
Nezanedbávejte péči o pračku
Každá pračka se při používání časem zašpiní a nečistoty se zachytávají i tam, kde byste to neřekli. Pokaždé, jakmile doperete, nechte dvířka od pračky otevřené, aby se vyvětrala. Alespoň 1 za týden vymyjte zásobník (šuplík) na prací prášek a aviváž. Jednou za měsíc vydrhněte gumové těsnění a jednou za 2 měsíce nalijte do šuplíku 1 litr octu a pračku zapněte prázdnou na nejvyšší stupeň.