Výsadba cibulovin ve vrstvách si mezi zahradníky získává stále větší popularitu. Je kreativní, jednoduchá a nadmíru prospěšná
Každá výstava zahradničení je doslova pokladnicí plnou inspirace. Na jedné německé se objevila i zajímavá metoda výsadby cibulovin.
Obsah
Holandský specialista představil na zámku Ippenburg v Dolním Sasku velmi zajímavý postup uplatnitelný při výsadbě cibulovin. Způsob sadby totiž umožňuje rostlinám nepřetržitě růst a kvést na jednom malém místě, a to po celé měsíce i roky. Když některé květy uvadnou, jiné zase ožijí pestrobarevnými květy. A vše, co k tomuto způsobu sázení potřebujete, je dostatečně velká nádoba. Poslouží vám například kbelík s otvory na dně.
Působivý efekt na velmi malé ploše
Metoda sázení cibulovitých květin principem „sendviče“ je vlastně jednoduchá. Rostliny totiž neleží ve stejné hloubce, ale jedna přes druhou, přičemž si ovšem navzájem nepřekáží v růstu. Ohled je brán jak na velikost cibulky, tak na dobu jejího kvetení. Obrovskou výhodou tohoto postupu je vytvoření miniaturní svěží zahrady, kde něco kvete prakticky neustále. Květiny s různou dobou květu se totiž vysazují společně.
Způsob je ideální pro pěstování v květináči nebo v truhlíku, lze ho ovšem bez problémů použít i na zahradě. Hlavní podmínkou pro funkčnost uspořádání je velmi dobrý odvod vlhkosti. Hlízy a cibule jsou totiž na příliš velké množství vody velmi citlivé. Do dna nádoby tak udělejte dostatečný otvor a zakryjte ho ideálně kousky keramiky. Odtékající voda tak s sebou neodplaví žádnou zeminu. Přisypte 3 cm zeminy a cibule květin uspořádejte do okolí odtokového otvoru a přidejte k nim dřevěné tyčky, jež určí jejich pozici.
Další vrstva hlíny a květin
Na spodní vrstvu pak nasypte 3 cm zeminy a přidejte další vrstvu květin. Jednotlivé cibulky vysaďte šachovnicově tak, aby nepřekážely spodní vrstvě. Tyčky můžete následně odstranit, svůj účel splnily. Na závěr přidejte vrchní vrstvu zeminy a zasaďte do ní nejmenší cibulky. Poté svůj „cibulový sendvič“ už jen zalijte vodou.
Jak vybírat druhy do vrstev
Pamatujte si jedno důležité pravidlo: ty nejmenší a nejdříve kvetoucí cibule patří do vrchní vrstvy. Pod nimi následují ty větší, které kvetou o něco později. A pozdně kvetoucí velké cibule – pokud děláte trojvrstvou sestavu – dávejte nejníže. Kupříkladu dolů dejte tulipány, nad ně hyacinty a nahoru krokusy.
Možností výsadby je více
Stejně tak můžete vytvořit vzorce z květin, které vyrážejí ve stejnou dobu. Zvolte například modré modřence nahoře a červené tulipány vespod. Každý záhon či truhlík tak získává možnosti navíc. Nejenže bude kvést prakticky pořád, ale i jednotlivé vrstvy mohou tvořit například vzorec nebo příjemný jarní mix.
Módní dekorativní česneky
Nutno podotknout, že dekorativní rostlinami vhodnými pro tuto výsadbu nejsou jen tulipány nebo narcisy. V poslední době se dostávají do módy hlavně okrasné česneky. Mají velmi výrazné barevné koule, které vypadají velmi dobře i po odkvetení. Spodní vrstvu pak mohou tvořit cibulky tulipánů.
Jak se vám líbí „sendvičové“ pěstování cibulovin?