Dopřejte rostlinám bakterie, které ocení i organismus lidí | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Blahodárný elixír, za které vám rostliny poděkují formou nádherných květů a úrodou. Jste ochotni investovat 10 Kč?

Blahodárný elixír, za které vám rostliny poděkují formou nádherných květů a úrodou. Jste ochotni investovat 10 Kč?

Pravděpodobně vás překvapí, že mikroorganismy, které blahodárně působí na střevní mikroflóru lidí, jsou zároveň skvělým životabudičem pro rostliny. Rychleji budou růst.

strikacka rostliny kefir
Zdroj fotografie: iStock

Stále více zahrádkářů se chce při pěstování rostlin obejít bez chemie a častěji sahají po přírodních produktech. Jedním z organických hnojiv, které bohatě zásobí půdu živinami a rostlinám se bude dařit jako nikdy předtím, jsou probiotika. Ta samá probiotika, která jsou prospěšná i lidskému zdraví. Jsou obsažená například v jogurtech, kefíru nebo kysaném zelí. Když jimi podpoříte rostliny, budou rychleji růst, mít zdravější listy, silný kořenový systém a pevné stonky.

Kefír prospívá rostlinám stejně, jako člověku

Na zeleninové, bylinkové nebo květinové zahradě jsou probiotika neocenitelným pomocníkem. Obsahují prospěšné bakterie, které pomáhají přeměnit dusík v půdě na živiny pro rostliny. Zároveň je tyto živé mikroorganismy mléčného kvašení chrání před chorobami. Zkušení zahrádkáři proto pro podporu růstu rostlin, včetně těch pokojových, používají už roky kefír.

Z květin ho mají rády zejména azalky, muškáty, hortenzie, petúnie nebo fialky. Už po pár dnech používání uvidíte, jak rostlinám více rostou listy, jsou větší, mají krásnou zelenou barvu a nelákají tolik škodlivý hmyz. Později vás překvapí, jak rostlina bude mít mnohem více květů, případně bude více plodit. Zjednodušeně řečeno, kefír může působit na prosperitu rostlin stejně dobře, jako na lidské zdraví.

Blahodárný elixír vyrobíte snadno

Pokud se po vzoru zkušených zahrádkařů pustíte do vyživování zahrady prospěšnými mikroorganismy, výsledek uvidíte už brzy. Na záhony ale nelijte kefír tak, jak ho koupíte. Připravte si z něj velmi jednoduše blahodárný elixír. K jeho výrobě budete potřebovat jen 100 mililitrů kefíru, který obsahuje 2,5 % tuku, a jeden litr vody.

zena pokojove rostliny rozprasovac
Zdroj fotografie: Depositphotos

Převařenou a vychladlou vodu pak už jen smíchejte s kefírem a roztok můžete aplikovat na rostliny. Předtím je ale řádně zalijte vodou jako obvykle. Aby vyživování rostlin kefírovým zázrakem přineslo očekávaný výsledek, měli byste hnojení opakovat každé tři týdny. Postup je vhodný pro rostliny na zahradě i pro ty pokojové.