Poradíme 10 nenáročných rostlin, které vás svými květy budou těšit od jara až do pozdní jeseně

Rádi se obklopujete květy? Zkuste si vypěstovat těchto deset rostlin, které vás potěší bohatým kvetením od brzkého jara až do pozdního podzimu.

Balkónové květiny i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Milujete kvetoucí rostliny a nejraději byste se z jejich barevných květů těšili, co nejdéle to jen jde? Pak si jednoduše vyberte takové, které začnou kvést v květnu a jejich neustálé nakvétání zastaví až mrazy. Pojďte se podívat na ověřené letničky a trvalky, které jsou pastvou pro oči na celé měsíce.

Gazánie kvete jako slunce

Pokud jste zaneprázdněni a péči o rostliny nemůžete věnovat moc času, gazánie (Gazania) jsou pro vás jako stvořené. Milují přímé slunce, ale nevadí jim ani polostín a umí se dobře vypořádat i s minimální zálivkou. Nejsou náchylné na nemoci a škůdci je rovněž obcházejí. Bývají navíc k dostání v mnoha barevných variacích a v jednoduché i plnokvěté variantě. Jsou to trvalky, které se ale většinou pěstují jako letničky.

Barvínkovec vytvoří převis

Barvínkovec (Catharanthus) je ideální květinou závěsný květináč. Vytváří převisy a potřebuje pro svůj růst dostatek místa, takže jednotlivé rostliny zasaďte ve vzdálenosti 30 cm od sebe. Má lesklé zelené listy a potěší vás záplavou jemných květů. A jako bonus se pyšní samočistící schopností, co znamená, že odkvetlé květy samy opadávají, takže není potřeba je odstraňovat. Jedná se o letničku náročnější na zálivku a pro neustále kvetení je potřeba ji pravidelně přihnojovat.

Afrikán kvete až do mrazu

Afrikán (Tagetes) je letnička. Má rád slunce až polostín. Ve stínu vám nevykvete. Rostlina je náchylná na nižší teploty, takže sazenice vysázejte ven, až když se teploty ustálí a neklesnou pod 2° С. Při delším suchu afrikán zalijte a jednou nebo dvakrát za celou sezonu kvetení jej můžete přihnojit komplexním minerálním hnojivem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Fiala šedivá potěší nevšedním vzhledem

Fiala šedivá (Matthiola incana) se u nás obvykle pěstuje jako letnička, která vytváří květenství ve tvaru svíček, a i když má v názvu šedivá, je k dostání v mnoha barevných variantách. Vyžaduje pravidelné hnojení a zálivku, ideálně přímo ke kořenům, protože proud vody by mohl poškodit jemné květy. Potěší vás omamnou vanilkovou vůní. Odkvetlé květiny je potřeba odstraňovat. Není náchylná na menší mrazíky, takže je možné vysázet ji ven už v dubnu a vydrží do pozdního podzimu.

Nocenka zahradní kvete v noci

Nocenka zahradní (Mirabilis jalapa) vás potěší vonnými květy. Jde o letničku, která dosahuje velikost kolem 60 centimetrů. Má květy tvaru trubky, které se ovšem otevírají až večer a ráno uvadají. Vyžaduje dostatek vláhy, kterou zadržuje v hlízovitých kořenech a občasné přihnojování pro lepší nasazování nových květů. Existuje v mnoha barevných variacích.

Petúnie rozzáří každý balkon

Tyto letničky jsou zahradníky velmi oblíbené a vyhledávané. Petúnie (Petunia) potřebují pravidelnou zálivku a přihnojování. Občas ovšem mohou u báze vysychat a ztrácet listy, proto je potřeba je prořezávat, aby neustále nasazovaly nové listy a poupata a působily dekorativně.

Květiny petúnie iZdroj fotografie: Depositphotos

Hajnička vypadá opravdu nevšedně

Hajnička (Nemophila) je letnička s jemnými malými kvítky a plazivými výhonky. Má ráda bohatou zálivku a vzhledem k tomu, že kvete opravdu bohatě, vyžaduje pravidelné přihnojování. Její listy mají v oblibě slimáci, takže pokud ji pěstujete volně na záhonu, ochraňte ji před těmito tvory. Jinak náchylná na nemoci nebo škůdce není.

Šrucha velkokvětá miluje slunce

Nízká letnička, která je ideální do skalky nebo na okraje záhonů. Šrucha velkokvětá (Portulaca grandiflora) je odolná vůči škůdcům i chorobám. V případě pěstování této květiny v květináči vyžaduje pravidelné přihnojování i zálivku. Pokud nemá dostatek vláhy, shazuje listy, co ji dělá nehezkou. Ale při seřezání opět rychle doroste.

Cínie nabídne trvanlivé květy

Je to velmi odolná a houževnatá rostlina. Cínie (Zinnia) obvykle nebývá napadaná škůdci a netrpí ani na nemoci. Pokud jí dopřejete trochu vláhy a pravidelně budete odstraňovat staré květy, můžete si jejích různorodých a pestrobarevných květů užívat celou sezonu. Hodí se jak do květináčů, tak i na okraje květinových záhonů.

Květiny cínie iZdroj fotografie: Depositphotos

Vějířovka nezlomná

Je to letnička s velmi výjimečnými květy ve tvaru vějíře. K tomu, abyste docílili efektu neustálého nakvétání, je potřeba pravidelně odstraňovat už odkvetlé a uschlé květní stonky. Vějířovka nezlomná (Scaevola aemula) bude nejšťastnější, pokud jí dopřejete pravidelnou zálivku a přihnojování, bude vás těšit záplavou nevšedních květů až do pozdní jeseně.

Které z dlouho kvetoucích květin patří mezi vaše oblíbené?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články