Tyto rostliny musíte zasít teď. Pokvetou díky tomu dříve
adbz.cz » Hobby » Výsev v březnu a dubnu zajistí, že budou okrasné rostliny kvést dříve. Důležitá je také jejich příprava

Výsev v březnu a dubnu zajistí, že budou okrasné rostliny kvést dříve. Důležitá je také jejich příprava

Právě toto období je ideální pro výsadbu kvetoucích rostlin ze semen. Vychází to výrazně levněji, než kupované sazenice, a květiny také pokvetou dříve.

seti rostlin seminka
Zdroj fotografie: iStock

Kvetoucí rostliny mohou být opravdovým pohlazením na duši. Ať už vlastníte zahrádku, nebo plánujete výsadbu na balkóně či terase, jedna věc je neměnná. S koupí semen a substrátu byste neměli příliš otálet, právě toto období je ideální na zasazení semen, abyste se celé léto mohli těšit z rozkvetlých květin. Výhodou je, že pokvetou dříve a při správné péči vám některé druhy vydrží klidně až do podzimu.

Na květinách můžete ušetřit

Vlastním předpěstováním květin ze semen se dají ušetřit nemalé peníze. Vzrostlé květiny vychází dosti draho, protože málokdy postačí třeba jen 2 kusy. Právě v období března a dubna byste měli začít přemýšlet nad tím, jaké rostliny byste rádi pěstovali i s ohledem na stanoviště, množství světla a slunce a kapacitní možnosti.

Protože často pocházejí kvetoucí rostliny z exotických zemí, kde mají pro růst ideální podmínky s ohledem na teplotu a vlhkost, je potřeba i s pěstováním semen v našich zeměpisných šířkách začít poměrně brzy a dopřát jim vyšší teploty. Ideální je proto předpěstování sazenic doma na teplém místě. Použít můžete semena kupovaná, nebo i posbíraná ze zahrádky z předchozí sezóny. Zde je třeba ale počítat s tím, že může dojít ke křížení odrůd a ve výsledku může být jiné zbarvení, nebo může mít rostlina jiné vlastnosti.

Jak si připravit silné a zdravé sazenice

Základem je vhodný substrát, který by měl být dobře propustný. Na obalu semen je vždy uvedeno, do jaké hloubky je vhodné semena sázet, obecně lze ale říci, že čím je semeno jemnější, tím mělčeji se zasévá. Dobře volte i umístění truhlíků. Semena potřebují spoustu světla a ideální je proto umístění na parapet okna. Toto stanoviště by mělo být bez průvanu a opatrní buďte i na přímé slunce, které by mohlo slabým rostlinkám ublížit. V případě, že plánujete umístit truhlík na jižní okno, zakryjte jej potravinovou fólií s otvory, nebo krytem.

Malé sazenice ze semen na parapetu
Zdroj fotografie: Piqsels

Pravidelná zálivka je polovina úspěchu. Zpočátku je dobré semena a později malé sazeničky kropit vodou z rozprašovače. Až jsou rostlinky silnější, můžete opatrně zalévat i vodou z konvice. Při hustém výsevu je nutné už vzrostlejší sazenice jednotit, tedy oddělit ty silné a zasadit je už zvlášť do menšího květináče, nebo s většími rozestupy do truhlíku.

Kvetoucí rostliny pro výsev nyní

Koncem března, nebo v průběhu dubna, můžete začít s pěstováním afrikánů, čínských aster, ostálek, gazánií, nebo luštěnice trnité. Dále je pak čas vysít krásenky, netýkavky, či šalvěj.