Zásoba na celé léto vyjde na 100 Kč, avšak její síla je k nezaplacení. Použijte ji na okurky a budete mít co dělat, abyste je stíhali jíst
Okurky, jejichž pozitivní účinky ocení ledviny, srdce i cévy, jsou jednou z nejčastěji pěstovaných rostlin. Abyste měli bohatou úrodu, zkuste kyselinu boritou.
Ostřílení zahrádkářští matadoři dobře vědí, jak podpořit růst rostlin, aby měli bohatou úrodu. Existuje spousta triků, které používají. Například okurky nebo cukety potřebují ke správnému vývoji draslík, fosfor, dusík a také kyselinu boritou. Ta podporuje kvetení i růst plodů a chrání před plísněmi. Důležité je načasování. Jednotlivé dávky výživy musíte rostlinám dát v různých fázích růstu.
Posílí kořenový systém a stimuluje růst
Příznaky toho, že okurkám kyselina boritá chybí, snadno poznáte. Rostlina roste velmi pomalu, její listy se kroutí a žloutnou, málo kvete, opadává a plody se nevyvíjejí tak, jak by měly. Abyste těmto stavům předešli, použijte kyselinu boritou už v předjaří. Posílí kořenový systém a stimuluje růst rostliny i plození.
Roztok se připravuje těsně před postřikem. Kyselina boritá je téměř nerozpustná ve studené vodě. Proto rozpusťte asi 1 lžičku v půl litru horké vody. Po ochlazení pak vše rozmíchejte ve dvou litrech vody. Dá se použít nejen na okurky a cukety, ale také na rajčata, mrkev, cibuli nebo řepu. Aplikujte roztok na rostliny večer za suchého počasí.
Funguje jako prevence před chorobami
Pokud má tento způsob podpory růstu rostlin mít nějaký efekt, jedno hnojení nestačí. Během sezóny byste roztok měli aplikovat 2 až 3krát. Poprvé když se začnou objevovat první květy, pak když se objeví první zárodky a nakonec v době, kdy rostlina plodí. Výhodou je, že kilogram kyseliny borité pořídíte za pár desítek korun a vydrží hodně dlouho.
Kyselina boritá se dá také využít k preventivnímu ošetření rostlin. Smíchejte polévkovou lžíci ve sklenici horké vody. Pak roztok nalijte do kbelíku s 10 litry vody a přidejte asi 20 gramů manganistanu draselného a nakonec zhruba 35 kapek jódu. Ošetřete zálivkou rostliny, které by pak neměly trpět hnilobou, bakteriózou, plísněmi, houbami a dalšími chorobami.
Jakými způsoby ošetřujete okurky?