Skořice je na zahradě hotovým pokladem. Pro své účinky a škálu využití se stane vaším pomocníkem číslo 1

Na světě snad neexistuje domácnost, kde by nebyla skořice. Při pečení, vaření či přípravě nápojů je často neodmyslitelnou a nenahraditelnou složkou. Využijete ji i na zahrádce.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Při slovu skořice na většinu lidí automaticky dýchne vánoční atmosféra. A i když je venku nevlídné počasí, díky té vůni se zdá být vše teplejší a přívětivější. Přesto je skořice daleko víc než jen aromatické koření. Své využití má tato speciální kůra i v létě, a nejen na zahrádce. Tyto způsoby využití vám ukážou, jaký je skořice zázrak a nepostradatelný pomocník v domácnosti. Vypořádáte se díky ní s otravným hmyzem a pomůžete i svým oblíbeným rostlinkám.

Skořicí proti hmyzu a plísním

Hmyz obecně nemá rád silný zápach skořice. Platí to zejména u komárů nebo třeba mravenců. Když nasypete kolem svých rostlinek trochu skořice, můžete je tak uchránit před nechtěnými škůdci. Bohužel to neplatí na všechny záškodníky. Vy sami ji ale můžete využít při večerním grilování a její silnou vůní tak zahnat nechtěné komáry.

iZdroj fotografie: Piqsels

Pokud vás trápí vlhko a trpíte na plísně v půdě, musíte skořici rozhodně vyzkoušet. Říká se, že pokud kolem rostlinky zaryjete do půdy trochu skořice, bude pak chráněná a plíseň ji nenapadne. Tento postup se hodí zejména v případě, že pěstujete ve skleníku, kde je obecně vlivem vyšší vlhkosti větší riziko vzniku plísní.

Pokud jste už objevili mravence v cukru nebo jste našli cestičku průzkumníků, kteří se rozhodli si z vaší spíže udělat jídelnu, mohla by vám skořice pomoct. Můžete ji nasypat kolem oken nebo kolem otvoru, kudy k vám mravenci přicházejí, a tím jim v dalším příchodu zabránit. Silné aroma mravence odpudí a po nasypané skořici se jim špatně poleze.

Pro ochranu a lepší péči o rostliny

Nejen v boji s hmyzem, ale taky při zahradničení je skořice skvělým pomocníkem. Pokud chcete, aby vám nová rostlinka snadněji zakořenila, ponořte do ní konec stonku, aby se její kořínky obalily, a až pak zapíchněte do země. Skořice podpoří další růst a rozvoj rostlinky.

iZdroj fotografie: Piqsels

Jestli vaši rostlinku napadl nějaký škůdce, můžete její rány zahojit tím, že do nich trochu skořice nasypete. Nejenže začne hojení rostlinky, ale taky zabráníte i dalšímu šíření poškození. Rostlinka se tak rychleji uzdraví a před dalšími útoky škůdců bude díky silné vůni chráněna.

Už při klíčení nebo první výsadbě semínek můžete své budoucí rostlinky začít chránit. Skořice působí velmi antisepticky. Stačí zasazená semínka posypat trochou skořice, a tím je ochránit před hnilobou a nákazou mikroby již během klíčení.

Jak skořici nejraději používáte vy?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články