Nastal pravý čas na zastřihnutí ovocných stromů. Kdo neprohloupí, dočká se dvojnásobné úrody
Jestliže chcete svým jabloním a hrušním zaručit vitalitu, proveďte na nich zimní řez. Jeho provedení je naprosto snadné a navíc stromu pomůžete v boji s patogeny.
Obsah
Zimní řez jádrovin (zejména jabloní a hrušní) je úkon, na který by se nemělo zapomínat. Nese totiž mnoho pozitiv, mezi které např. patří udržení tvaru koruny a tvorba kvalitnějších a chutnějších plodů. Navíc podpoříte zdravý růst dřeviny, který potřebuje při obraně před škůdci a houbovými či bakteriálními chorobami.
Počkejte na ten správný čas
Čas provedení zimního řezu jádrovin obecně spadá do období mezi únorem a březnem. Přesný termín však musíte zvolit podle stáří vašeho stromu. Pokud ještě nedosáhl pěti let, je vhodné jej prořezat až koncem třetího měsíce roku, tedy šest až osm týdnů před rašením. U starší dřeviny můžete řez provést již začátkem února, při vlídném počasí i koncem ledna.
Dbejte na čistotu při práci
Co se týče pracovního nářadí, potřebovat toho nebudete mnoho. Nachystejte si zahradnické nůžky, ruční pilku, rukavice z pevného materiálu a v případě vysokého stromu žebřík. Důležité je, abyste nástroje ke stříhání a řezaní udržovali čisté a dostatečně ostré. V opačném případě by mohlo dojít k infekci, která by dřevina znepříjemnila život a růst.
Zbavte se všeho nevzhledného
První krokem při zimním řezu je odstranění větví, které jsou:
- uschlé,
- nakažené houbovou chorobou,
- mechanicky poškozené
- nebo napadené jmelím.
Poznáte je hlavně podle toho, že mají zaschlé pupeny, nezdravé zbarvení kůry a suché dřevo. Řež vždy provádějte těsně u nejbližšího výhonu, který roste v tom správném směru.
Nezapomeňte ani na vlky
Dále je třeba zbavit se vlků. Jedná se o výhony, které rostou kolmo vzhůru z kmene nebo hlavních větví. Většinou jdou snadno vylomit, nenesou žádné květy ani plody a strom je k životu nepotřebuje. Spíše mu škodí. Jejich odstraněním (pomocí zahradnických nůžek) dřevině ulevíte od vyživování těchto přebytečných pletiv, a navíc plodným větvím dopřejete dostatečný přísun slunečních paprsků.
Poslední krok spočívá v odstranění výhonů a letorostů, které:
- se kříží,
- jsou příliš rozvětvené,
- visí dolů v nepřirozeném úhlu,
- rostou příliš blízko u země.
Takovéto větve totiž kazí celkovou estetiku stromu a oslabují jej. Navíc jsou náchylné ke zlomu, což by mohlo mít za následek napadení chorobou bakteriálního původu.
Provádíte zimní řez jádrovin i vy? Nebo čekáte až na ten letní?