Zkušení zahradníci vyráží klidně i do několik kilometrů vzdáleného lesa pro spadané listí. Z prostého důvodu to doporučují i ostatním

S podzimem pomalu začínáte připravovat zahrádky na nastávající zimu. Ještě stihnete sklidit poslední plody práce, ale i zahrádka už se těší na přicházející odpočinek.

i Zdroj fotografie: Creative Commons
                   

Jakmile sklidíte poslední zbytky úrody a okrasné květiny přestanou kvést, zůstanou na záhoncích jen opravdu vytrvalé rostliny a byliny. Dny se zkracují, tmy přibývá a doba strávená na zahradě se krátí. Teplé a slunečné dny je třeba využít k neodkladným pracím, aby byly záhonky správně zazimovány a zahrada byla na jaře připravena na další sezónu. Věděli jste, že k lepšímu zazimování můžete využít právě spadané listí? 

Podzimní hnojení a zazimování záhonů

Spousta zahradníků přidává do svých záhonů na podzim vydatnou dávku hnojiv. Toto hnojení vyžaduje mnoho námahy a často se ani finančně moc nevyplácí. Přitom existuje veliké množství druhů hnojiv, které si můžete doma sami připravit, navíc vás to nebude stát příliš sil a času. Jako účinné hnojivo vám mohou posloužit i spadané listy. 

Proč sbírat spadané listy z lesa

Spadané listí můžete využít jako půdní hnojivo či vrstvu pro snadné zazimování trvalých rostlin. Listí spadané v lese má však ještě lepší účinky. Stromy v lese mohou být desítky let staré a půda, kterou s listy posbíráte, bude díky lesním živočichům obohacena o mikroorganismy, jež na zahradě potkáte jen málokdy. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na které stromy se zaměřit

Až příště vyrazíte do lesa na procházku, vyhledávejte především staré stromy. Půda kolem nich bude bohatá a opravdu výživná. Nahrabejte si do pytle nebo košíku trochu spadaného listí a jednoduše ho rozprostřete na své zahradě. Takové hnojivo v sobě skrývá spoustu cenných látek. Většina rostlin v zahradě vám za tak výborné hnojivo poděkuje. Na jaře pak na zahradě najdete vyživené a krásně zregenerované záhonky připravené na další výsadbu.

Inspirace na základní pravidla kompostování

Jak připravujete záhony na zimu vy?

Zdroj: UkrMedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Proč se vyplatí jíst sladké brambory: Pro tělo fungují jako obranný štít, a to i před vážným onemocněním
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Měla antikoncepci, stejně otěhotněla. Když lékaři viděli, co drželo po porodu její dítě v ruce, zůstali v němém úžasu
Události247.cz
Události247.cz
Slabé stránky Rusů odhaleny: Ukrajinci jsou připraveni rozdrtit Putinovu armádu napadrť
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Psi, kteří žijí nejkratší dobu: Jedno z nejoblíbenějších plemen může být lidským společníkem pouze 4,5 roku