Zapíchněte do květináčů s pokojovými rostlinami několik zápalek. Efekt se rovná přípravkům za stovky korun

Zamilujte se znovu do pokojových rostlin. Zapíchnete-li sirku do květináče, zbavíte se škůdců a zároveň podpoříte jejich růst.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Pokojové rostliny dokážou domácnost skutečně zútulnit. Jestliže nemáte čas na rozsáhlé úpravy, obvykle stačí zakoupit 2 až 3 kusy a vhodně je rozmístit po místnosti. Ta rázem projde neskutečnou proměnou i bez rekonstrukce. Ovšem někdy vám rostliny začnou bez zjevných příčin vadnout a hynout. Na vině může být (v případě, že je máte umístěny dle jejich nároků) nedostatek minerálů v zemině nebo přítomnost škůdců. S obojím si hravě poradí obyčejné zápalky – stačí, když je zapíchnete do květináče.

V boji proti škůdcům pomohou zápalky

Jestliže pěstujete ve své domácnosti pokojové rostliny, pravděpodobně jste se již setkali se situací, kdy vám začaly bez zjevných příčin vadnout, žloutnout a odumírat. Abyste je zachránili, možná jste je začali více zalévat a hnojit, ovšem jejich zkázu to nezastavilo. Důvodem jejich úhynu totiž nebyla nedostatečná péče, ale škůdci – konkrétně smutnice. To jsou drobné mušky, 2–4 milimetry velké, které si libují ve vlhku a teplu. Často zalévané pokojové rostliny jsou pro ně malým rájem na Zemi.

Larvy smutnic žijí v půdě a požírají drobné kořínky rostlin, čímž je oslabují a mohou je i zahubit (zejména v případě mladých exemplářů). Abyste se těchto nepříjemných škůdců zbavili, jednoduše do květináče zapíchněte sirky hlavičkou dolů (množství záleží na velikosti květináče a rostliny). Chemikálie, které obsahují, jsou pro mušky toxické a odpuzují je. Chlornan draselný a červený fosfor navíc na půdu působí dezinfekčně, a dle dostupných zdrojů jsou bezpečné při použití i v blízkosti plodin určených ke konzumaci.

Zápalky poslouží i jako nouzové hnojivo

Kromě pomoci s likvidací škůdců jsou zápalky pro rostlinu rovněž zdrojem některých základních stavebních prvků, zejména fosforu. Některé zápalky vašim rostlinám dodají také hořčík a síru (záleží na jejich složení), avšak v současnosti se tyto prvky již pro jejich výrobu běžně nepoužívají. Abyste mohli zápalky využít jako hnojivo, máte dvě možnosti. Jednak je můžete do zeminy zapíchnout hlavičkou dolů, jako byste to udělali v případě boje proti smutnicím, nebo si v druhém případě můžete připravit tekuté hnojivo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zalévání žloutnoucích rostlin často vede k jejich rychlejšímu úhynu

Tekuté hnojivo připravíte velmi jednoduše. Na dno konve umístěte 10 až 20 zápalek a zalijte je vodou. Nechte odstát. Během několika hodin se hlavičky zápalek rozpustí a do vody se uvolní obsažené živiny. Takto obohacenou vodou poté zalévejte své pokojové rostliny tak, jak jste zvyklí. Obsažený fosfor napomáhá zdravému vývoji kořenového systému a pupenů, potažmo plodů. Hořčík a síra poté podporují tvorbu chlorofylu, který zajišťuje krásnou sytou zelenou barvu listů.

Jakými způsoby své rostliny chráníte před napadením škůdci vy?

Potřebujete vyživit své pokojové rostliny, ale zápalky zrovna nemáte po ruce? Naučte se, jak si vyrobit jednoduché domácí hnojivo ze slupek od banánu.

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články