Jak v obchodě vybrat ten nejlepší meloun? Řiďte se jednoduchým pravidlem a už nikdy neodnesete zkažený či nedozrálý kus

Melouny jsou hlavně v létě velmi oblíbeným ovocem. Zavodní a obsahují mnoho vitamínů a minerálů. U jejich koupi je však třeba mít se na pozoru.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jaké jsou obecné znaky zralosti tohoto ovoce? Nejzřetelnějším znamením je barva jejich slupky, nicméně melouny mají mnoho odrůd a každá může vypadat trochu jinak. Odstín tedy musí odrůdě odpovídat, což však může přesně určit jen kompetentní odborník. Zralý meloun má ovšem ještě jednu klíčovou vlastnost. Na pestíku – tedy opačné straně od stopky – je totiž trochu měkký. Lze tedy při nákupu provést nějakou „prohlídku“?

Atestace zralosti melounu

Stonek a „pečeť“ lze od ovoce snadno a prakticky kompletně oddělit. Pokud na těle melounu zůstane i jen kousek stonku, nejde o zcela zralý kousek. Dávejte pozor také na aroma ovoce. Opravdu zralý meloun má příjemnou a lehce nasládlou vůni. Nejlepší chuťový odstín má pak ovoce střední velikosti. Zrání melounu pokračuje i po utržení stopky. Lze ho tudíž skladovat celkově kratší dobu a je na tento proces citlivější.

V létě rychle měkne, a to i během několika málo dnů. Následně plesniví a ke konzumaci už je naprosto nevhodný. Počasí poptávku po tomto ovoci příliš neovlivňuje a značná část populace si ho tak dopřává celoročně. Nejen v horku, ale i v deštivých a chladných dnech. Pro správný výběr konkrétního kusu si zvolte jeden, zavřete oči a vnímejte hlavně jeho vůni.

Parametry a nástrahy vůně

  • Přijde-li vám vůně konkrétního kusu plně vyzrálá a jasně charakteristická pro meloun, určitě se vám vybaví jeho dokonalý obraz. A to i tehdy, když se v jejím proudu kromě sladké vůně vine i trocha svíravého odstínu. Pokud věříte svému nosu, pak je meloun v pořádku a klidně si jej vezměte domů.
  • Pokud však ucítíte syrový a „nazelenalý“ odstín, vraťte meloun zpátky na místo a nechte ho ještě uvnitř pracovat.
  • Silná vůně s nádechem rozkladu dává jasně na vědomí, že kus ovoce už je přezrálý. Pokračujte v hledání skutečně vhodného kusu, který si užijete.  
iZdroj fotografie: Pxhere

Normální meloun je vodním

Stran tohoto ovoce dochází někdy k záměně pojmů. Mimo jiné je také označován za ovoce, pěstitelsky jde však o plodovou zeleninu. Termínem „vodní meloun“ jsou pak označovány různé sladší druhy. Nicméně vodní meloun je ona odrůda s jasně zelenou slupkou a červeným vnitřkem. Obsahuje 91 % vody, jde tedy o vynikající přirozený způsob zavodnění organismu. Dodnes je hojně pěstován v Africe, odkud také původně pochází.

Vodní melouny mohou dosahovat hmotnosti až 15 kilogramů, pro konzumaci jsou však ideální plody kolem cca 2 kg. Nejtěžší známý kus vážil 159 kilo, melouny okolo 100 kilogramů ale obecně nejsou zvláštní výjimkou.

Na jaký způsob máte melouny nejraději?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jednodenní půst může mít výrazný pozitivní vliv na vaše tělo i mozek. Dokonce prý prodlužuje život
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Při stavbě kadibudky narazil na železnou truhlu. Obsahem byl natolik zaskočen, že se o něj musel podělit se světem
Události247.cz
Události247.cz
EU ovládají oligarchové, kteří chtějí zničit menší členské státy, myslí si polský premiér. Vyzval k radikálnímu řešení
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
V největších zvonech světa se ukrývá magická síla. Jeden nepřátelé raději zlikvidovali