Vyhlížíte marně první klíčí rostlinky? Prověřte, že jste neudělali jednu z 5 častých chyb + způsob, jak je napravit

Přehmatů v pěstování rostlin ze semen se dopouštějí i zkušení zahradníci. Pokud vám semena nevyklíčila, zvažte, zda se nedopouštíte těchto 5 chyb.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pěstování rostlin ze semen není žádná velká věda, pokud se držíte základních pravidel. Klíčem je kvalitní půda, zalévání a dostatek slunečního světla. Platí to ale jen z části. Abyste měli krásné a plné květy nebo bohatou úrodu pěkných výpěstků, musíte zahradničení dát víc. A vše začíná setím semínek. Když uděláte chybu v tomto kroku, skvělé úrody se nedočkáte.

Vyvarujte se chyb při setí semen

Samotné setí je snadný proces. Ale i když máte kvalitní zeminu i semínka, zaléváte je a prostě děláte všechno správně, někdy semínka nezačnou klíčit ani, kdybyste se na hlavu postavili. Nezoufejte. Víme, proč vaše rostliny neklíčí a jak se vyvarovat pěti chyb, když o ně pečujete. Důležité je, abyste se drželi správného postupu.

1) Semena a jejich uskladnění

Semena by měla být uskladněná v suché, vzduchotěsné nádobě v chladnějším prostředí. Pokud jsou v teple nebo vlhku mohou naklíčit. Pokud tedy máte doma vlastní semena, opravdu pečlivě je uložte. U semen, která koupíte v obchodech, se musíte spolehnout na to, že byla uskladněna správně. Všímejte si doby trvanlivosti na obalu. Podle pěstitelů by ta ideální semena měla být stará 2 až 3 roky.

2) Správná technika výsevu

Při výsevu byste neměli semena jen tak bezhlavě rozhazovat do půdy. Způsob jeho provedení je totiž důležitý. Dbejte na to, aby substrát byl hezky rovný a vysévejte semena na široko nebo do řádků. Neměla by se dotýkat ani být zaseta příliš hluboko do půdy. Potřebují dostatečný prostor pro růst. Kdyby byla příliš hluboko, nemusí mít sílu prorazit. Obecně platí, že by měla být vyseta do hloubky, který je čtyřnásobkem jejich velikosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Přemokření substrátu je problém

Pokud vám semínka nevyklíčila, je možné, že jste je příliš zalévali. Ke svému růstu samozřejmě vodu potřebují, ale ne moc, protože jinak je utopíte. Když budou v příliš přemokřeném prostředí, mohou být napadená hnilobou, houbami nebo plísní. Takové prostředí ani neprospívá prospěšným bakteriím v půdě. Semena zalévejte konví s kropítkem nebo rozprašovačem.

4) Nezapomeňte na optimální teplotu

Zásadní vliv na klíčení semen má teplota. U většiny zeleninových druhů by optimálně měla být nad 20 stupňů Celsia. Například semínka rajčat, paprik nebo okurek potřebují teplo a v chladném skleníku nevyklíčí. Je pak lepší je vysadit ve vnitřních prostorách orientovaných na jih a do skleníku je dát až bude venku tepleji. Příliš vysokou teplotu nad 25 stupňů zase nemají ráda třeba semínka salátu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

5) Škůdci mohou výsev zničit

Přestože jste semena správně vyseli a staráte se o ně, neznamená to automaticky, že naklíčí. Pokud jste se rozhodli pěstovat je venku, ohrožují je navíc ještě škůdci. Mohou je spořádat larvy hmyzu, myši nebo ptáci. Používejte také kvalitní půdu, znečištěná zemina je plná škůdců, kteří mohou zapříčinit hnilobu.

Jaké zkušenosti máte s výsevem semen?

Další tipy pro správnou techniku výsevu i tipy na péči o klíčící rostlinky

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články