Neotálejte a připravte jehličnany na mrazivé měsíce. Univerzálním opatřením si zajistíte bujný růst bez rizika rzivosti

Ačkoliv jsou jehličnany velmi odolné stromy, zima jim v některých případech může nepříjemně ublížit. Podívejte se, jak je správně na toto období připravit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jehličnany jsou právě těmi stromy, které dokážou i v zimě rozjasnit vaši zahradu krásně zelenou barvou. Jsou velmi oblíbené zejména u hravých zahrádkářů, protože se mnohdy dají i jakkoliv tvarovat. Přestože jsou velmi odolné a chladné zimní měsíce dokážou hravě zvládnout, někdy se může stát, že na nich zima zanechá nevzhledné stopy. Aby však vaše jehličnany zůstaly krásné, musíte je na toto krušné období správně připravit. Podívejte se, jak. 

Příprava jehličnanů na zimu je nezbytná

Aby si vaše jehličnany zachovaly svou krásu i v příštím roce, je opravdu nezbytné, abyste je během podzimu na chladné měsíce připravili. Navíc je také možné, že podle toho, jak moc péče jim nyní obětujete, tak moc se jim také na jaře bude dařit. Nemusíte se však bát, nejde o žádná speciální hnojiva, na něž budete muset obětovat všechny vaše úspory. Vystačíte si s běžným kompostem a pár dalšími doplňky, jako je zejména dusík, který zpomaluje proces vyzrávání zelených částí, a jehličnany tak posiluje. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejhorší věc, již můžete udělat, je nechat vaše jehličnany přes zimu jen tak volně růst. Mráz a ostré sluneční paprsky jim totiž mohou během zimních dní pořádně ublížit. Je to totiž zejména slunce, kvůli kterému se během této doby odpařuje ze stromků velké množství vlhkosti, jež se však nemá jak zpětně doplnit. Vlivem toho pak ustává i míza, což je to nejhorší, co se může stát.

Dejte si pozor na sluneční záření

Slunce je nebezpečné zejména proto, že během zimních měsíců dokáže vysušit veškeré větve jehličnanů, a nejinak je tomu u mrazivého větru. Jehličnany se tak právě z tohoto důvodu vysazují podél zdí nebo tak, aby je před nebezpečím chránily jiné rostliny. V případě, že je necháte jen tak volně růst bez jakýchkoliv přírodních bariér, byste měli popřemýšlet, jestli nebude dobré je zakrýt textilií. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozor byste měli dávat na všechny jehličnany na vaší zahradě. Řiďte se však jejich výškou. Je jasné, že malé kousky budou potřebovat mnohem větší ochranu, než již urostlé kousky (stromy nepotřebují ochranu v zásadě poté, co přerostou hranici dvou metrů). Těm ostatním je však potřeba obětovat důkladnou péči, aby na jaře mohli zazářit. 

Jak jehličnany zakrýt

Nejprve budete muset svázat všechny větve, samozřejmě pokud nejsou příliš křehké. Můžete jednoduše použít obyčejný provaz a přitáhnout je jím ke kmeni. Nepoužívejte však drát, protože ten se během zimy rychle ochladí a spíše stromům uškodí. Následně kolem stromků vybudujte konstrukci z tyčí a na ni natáhněte netkanou textilii (v zásadě světlé barvy, protože vlivem tmavé barvy by se stromy přehřívaly). Malé stromky byste měli zakrýt celé, u těch větších však postačí překrytí horní třetiny koruny. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud potřebujete ochránit velmi malé sazenice, nemusíte ztrácet čas přebytečnou konstrukcí. V takovém případě vám totiž postačí smrkové větve nebo nějaké jiné chvojí. To totiž dokáže rostliny ochránit až do -20 °C. Během podzimu byste také měli tyto sazeničky obsypat mulčem, který jim též přidá podstatné ochrany. Nakonec nezapomeňte jednou za čas jehličnany zalít.  

Máte na zahradě nějaké jehličnany?

Zdroj: Better Homes & Gardens

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články