Nejčastější důvody, proč listy rostlin žloutnou, a jak jim šetrně i bleskurychle ulevit od problému
Pokud o své rostliny pečujete s láskou a snažíte se jim dopřávat jen to nejlepší, jistě vás nepotěší, když začnou žloutnout. Odhalte příčinu tohoto jevu dříve, než bude pozdě.
Obsah
- Nedostatečný příjem slunečního svitu u rostliny
- Rostlina nemá dostatečný přísun vody
- Přebytečná voda rostlinám také nepomůže
- Rostlina nemá dostatečný příjem živin
- Rostliny dostaly plísňové nebo bakteriální onemocnění
- Všeho moc škodí – to platí i pro hnojivo
- Špatné používání pesticidů a insekticidů
- Rostlinám neprospívá ani vysoké pH půdy
- Rostlina může být poškozena hmyzem
- Je to jen obyčejný projev stárnutí
Zežloutnutí venkovních rostlin bývá obvykle spojeno s chlorózou, kterou způsobuje nedostatečné množství chlorofylu, jenž listy vytváří. Tento pigment je nezbytný pro fotosyntézu a dodává listům jejich zelenou barvu. Existuje několik důvodů, proč k chloróze dochází.
Nedostatečný příjem slunečního svitu u rostliny
Rozhodujícím prvkem pro průběh fotosyntézy je dostatečný příjem světla. Jakmile ho rostlina nedostane, budou listy vypadat vybledle. Jestliže ji máte v květináči, nabízí se jednoduché řešení – přemístit ji. Pokud se však nachází pevně v zemi a je na ni vrhán stín, zvažte její přesazení.
Rostlina nemá dostatečný přísun vody
Žluté listy jsou jedním z běžných znaků toho, že je rostlina vyprahlá a potřebuje vodu. Ani nemusí být příliš horké období, aby k tomu došlo. Stačí několik suchých dní, kdy rostlina prostřednictvím listů ztratí více vody, než její kořeny přijmou. Zkuste ji tedy zalévat pomaleji a podle potřeby i vícekrát za den.
Přebytečná voda rostlinám také nepomůže
Všeho moc škodí stejně tak, jako když je toho málo. To, že rostliny mohou žloutnout z nedostatku vody, ještě neznamená, že to nemůže být i z nadbytku. Půdy se špatným odtokem se mohou při dešti hodně nasát vodou, což z nich vyloučí kyslík. V takovém prostředí nemohou kořeny rostliny dýchat a její listy začnou žloutnout.
Rostlina nemá dostatečný příjem živin
Co se týče nedostatku živin, nejčastěji se jedná o dusík, který rostlině chybí. Může ovšem jít také o železo, mangan nebo zinek. Nejspolehlivějším způsobem, jak zjistit, co přesně rostlina potřebuje, je udělat půdní test. Ten vám poskytne přesné informace o jejím stavu a podle toho se můžete zařídit.
Rostliny dostaly plísňové nebo bakteriální onemocnění
Zvláště u pěstování rajčat byste měli sledovat, jestli nedostaly plísňová onemocnění, která začínají žlutými listy a končí tím, že rostlinu zabijí. Raná plíseň začíná skvrnami, které se časem spojí v jednu a listy postupně zežloutnou. Jakmile se taková nemoc vyskytne, nezbývá vám nic jiného, než danou rostlinu zničit, než se plíseň roznese dál.
Všeho moc škodí – to platí i pro hnojivo
Pokud jsou listy žluté a vypadají až spáleně, může to znamenat, že jste to přehnali s hnojením. K poškození může docházet kvůli rozpustným solím, které z rostliny odvádějí až moc vlhkosti. Po použití hnojiva byste tedy měli zvýšit frekvenci zalévání rostliny.
Špatné používání pesticidů a insekticidů
Jakmile pesticidy nebo insekticidy na rostliny stříkáte při teplotách nad 30 stupňů, vysoké vlhkosti nebo zataženém dni, listy se mohou velice snadno spálit. Totéž se může stát, když přípravky aplikujete na rostliny, které byly již předem poškozeny suchem, mrazem, chorobami nebo škůdci.
Rostlinám neprospívá ani vysoké pH půdy
Není výjimkou, že žloutnutí rostliny způsobuje příliš zásaditá půda. V půdě, v níž je pH nad 7, je železo méně rozpustné, a tím pádem si ho rostlina jen tak nedokáže vzít. Pokud tedy tento problém odhalíte pomocí pH testu, přidejte do půdy síru, která pH pomůže snížit.
Rostlina může být poškozena hmyzem
Zejména u zeleniny je běžné, že poškození hmyzem způsobuje zežloutnutí listů. Proto byste měli vaši zahrádku bedlivě sledovat, zvláště pak tu zeleninovou část, abyste vše podchytili včas. Jakmile by se škodlivý hmyz rozšířil, museli byste celou rostlinu odstranit, a to určitě nechcete.
Je to jen obyčejný projev stárnutí
Listy nejprve zežloutnou a následně opadají, zejména ty starší ve spodní části. To je běžný projev procesu, kterému se říká stárnutí. Vše samozřejmě závisí na frekvenci padání a počtu listů, ale pár žlutých listů na zralé rostlině vás děsit nemusí, je to naprosto normální.