Polomrtvá orchidej se během 48 hodin změní k nepoznání. Revoluční trik s igelitovým sáčkem dokáže zázraky

Oživit chřadnoucí orchidej podomácku není tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stačí trocha péče a brzy vaši domácnost zase rozzáří úchvatné pestrobarevné květy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Orchideje jsou nádherné rostliny, které v mžiku dodají vaší domácnosti nádech luxusu. I proto jsou možná tyto tropické krásky, jejichž květy hrají nepřeberným množstvím barev, mezi pěstiteli velmi oblíbené. A to navzdory tomu, že péče o ně není nejjednodušší. A nic není tak frustrující, jako když orchidej nekvete, neprosperuje, chřadne a vy marně hledáte, v čem jste udělali chybu. Většina problémů se ale dá řešit, takže se znovu budete moci těšit z jejich okouzlující krásy.

Chřadnoucí rostlina se dá zachránit

Udržet orchidej v kondici není až tak složité, jak se na první pohled může zdát. Jedním z nejběžnějších druhů, které se v tuzemsku pěstují, je Phalaenopsis. Ve volné přírodě rostou tyto úchvatné květiny v korunách tropických stromů jako epifyt. Jsou chráněné před slunečními paprsky a mají specifické podmínky. Je složité jim podobné klima zabezpečit v domácnosti, takže se stává, že začnou vadnout a odumírat. Přesto ale není nic ztraceno.

Důvodem jejich chřadnutí může být špatné zavlažování, nadbytek, nebo naopak nedostatek slunečního záření či škůdci a choroby. Pokud vám orchidej uschla, nevyhazujte ji. Odstraňte uschlé stonky, listy i pupeny a následně rostlinu zalejte tak, aby byl substrát vlhký. Když se kořeny alespoň z části zazelenají, rostlina se během několika dní vzpamatuje. Podpořte její zotavování i tím, že postříkáte vodou i listy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vytvořte orchideji skleníkové prostředí

Může se stát, že kořeny nebudou reagovat tak, jak jste si představovali. Máte-li pochybnosti, zkuste je omladit. Snadno jim vytvoříte skleníkové prostředí a budete k tomu potřebovat jen igelitový pytlík, mech Sphagnum, tedy rašeliník, vodu a zakořeňovací prostředek pro orchideje. Rostlinu vyjmete z květináče, kořeny očistíte a suché odstřihnete. Rostlinu pak namočíte na hodinu do teplé vody, v níž jste rozmíchali zakořeňovací přípravek.

Po vyjmutí orchideje z lázně ošetřete kořeny ještě speciálním fungicidem. Vložte do rohu plastového sáčku vodou nasáklý mech a pak tam dejte i orchidej. Je důležité, aby kořeny byly v opačném rohu než mech. Nakonec celou rostlinu v pytlíku opatrně uzavřete a nechte ho na teplém a dobře osvětleném místě, ale ne na přímém slunci. Po několika týdnech vyrostou nové, 2 až 3 cm dlouhé kořeny. Pokud se to nestane, tak orchidej už bohužel neoživíte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nebojte se radikálního prořezání

Zachránit se dá i orchidej, která přišla o všechny listy, což bývá častý problém, jejž pěstitelé musí řešit. I když se to může zdát jako velmi radikální krok, v takovém případě pomůže pouze agresivní prořezání rostliny. Nebojte se toho. Pak nevesele vyhlížející torzo orchideje dejte na dobře osvětlené místo, dopřejte mu pravidelnou zálivku a dostatečnou drenáž, případně hnojivo. Vydržte a rostlina znovu ožije.

Zopakujte si zásady péče o orchideje Phalaenopsis. Nebudete poté muset řešit kalamitní stavy

Jaké zkušenosti máte s pěstováním orchidejí?

Zdroj: Florium
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Může masážní pistole pomoci zmírnit celulitidu?
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem