Polomrtvá orchidej se během 48 hodin změní k nepoznání. Revoluční trik s igelitovým sáčkem dokáže zázraky

Oživit chřadnoucí orchidej podomácku není tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stačí trocha péče a brzy vaši domácnost zase rozzáří úchvatné pestrobarevné květy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Orchideje jsou nádherné rostliny, které v mžiku dodají vaší domácnosti nádech luxusu. I proto jsou možná tyto tropické krásky, jejichž květy hrají nepřeberným množstvím barev, mezi pěstiteli velmi oblíbené. A to navzdory tomu, že péče o ně není nejjednodušší. A nic není tak frustrující, jako když orchidej nekvete, neprosperuje, chřadne a vy marně hledáte, v čem jste udělali chybu. Většina problémů se ale dá řešit, takže se znovu budete moci těšit z jejich okouzlující krásy.

Chřadnoucí rostlina se dá zachránit

Udržet orchidej v kondici není až tak složité, jak se na první pohled může zdát. Jedním z nejběžnějších druhů, které se v tuzemsku pěstují, je Phalaenopsis. Ve volné přírodě rostou tyto úchvatné květiny v korunách tropických stromů jako epifyt. Jsou chráněné před slunečními paprsky a mají specifické podmínky. Je složité jim podobné klima zabezpečit v domácnosti, takže se stává, že začnou vadnout a odumírat. Přesto ale není nic ztraceno.

Důvodem jejich chřadnutí může být špatné zavlažování, nadbytek, nebo naopak nedostatek slunečního záření či škůdci a choroby. Pokud vám orchidej uschla, nevyhazujte ji. Odstraňte uschlé stonky, listy i pupeny a následně rostlinu zalejte tak, aby byl substrát vlhký. Když se kořeny alespoň z části zazelenají, rostlina se během několika dní vzpamatuje. Podpořte její zotavování i tím, že postříkáte vodou i listy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vytvořte orchideji skleníkové prostředí

Může se stát, že kořeny nebudou reagovat tak, jak jste si představovali. Máte-li pochybnosti, zkuste je omladit. Snadno jim vytvoříte skleníkové prostředí a budete k tomu potřebovat jen igelitový pytlík, mech Sphagnum, tedy rašeliník, vodu a zakořeňovací prostředek pro orchideje. Rostlinu vyjmete z květináče, kořeny očistíte a suché odstřihnete. Rostlinu pak namočíte na hodinu do teplé vody, v níž jste rozmíchali zakořeňovací přípravek.

Po vyjmutí orchideje z lázně ošetřete kořeny ještě speciálním fungicidem. Vložte do rohu plastového sáčku vodou nasáklý mech a pak tam dejte i orchidej. Je důležité, aby kořeny byly v opačném rohu než mech. Nakonec celou rostlinu v pytlíku opatrně uzavřete a nechte ho na teplém a dobře osvětleném místě, ale ne na přímém slunci. Po několika týdnech vyrostou nové, 2 až 3 cm dlouhé kořeny. Pokud se to nestane, tak orchidej už bohužel neoživíte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nebojte se radikálního prořezání

Zachránit se dá i orchidej, která přišla o všechny listy, což bývá častý problém, jejž pěstitelé musí řešit. I když se to může zdát jako velmi radikální krok, v takovém případě pomůže pouze agresivní prořezání rostliny. Nebojte se toho. Pak nevesele vyhlížející torzo orchideje dejte na dobře osvětlené místo, dopřejte mu pravidelnou zálivku a dostatečnou drenáž, případně hnojivo. Vydržte a rostlina znovu ožije.

Zopakujte si zásady péče o orchideje Phalaenopsis. Nebudete poté muset řešit kalamitní stavy

Jaké zkušenosti máte s pěstováním orchidejí?

Zdroj: Florium
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články