Ocet pohotově a definitivně zbaví zahradu plevele. Lidový prostředek bez chemie a vysokých investic

Ocet lze využít mnoha způsoby. A bude překvapení tím, že se nemusí jednat pouze o vaření a pečení. Díky jeho nízkému pH, což znamená, že je hodně kyselý, by mohl najít uplatnění i na zahradě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slyšeli jste někdy, že ocet se dá využít nejen v kuchyni? Třeba na takové zahradě vám může hodně pomoci. Třeba jako hnojivo? Spíš ne, obsahuje pouze uhlík, vodík a kyslík. Tyhle látky rostlina snadno získá ze vzduchu. Tak lze použít k regulaci pH v půdě? To také ne, účinky nejsou dostatečně dlouhodobé. A co takhle ocet jako herbicid?

Vyhubí ocet všechen plevel?

Ocet, který máte doma, není zdaleka 100% kyselina octová. Taková koncentrace by měla neblahý dopad na vaše zdraví. Kvůli její vlastnosti, silnému čpění, by vám mohla poškodit sliznice a oči. Ocet, co používáte, je slabý roztok této kyseliny, dosahuje sotva 5%. Což je tak akorát.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ocet má využití především v kuchyni při pečení a vaření. Ale mohl by být vhodným prostředkem například v boji proti plevelu? Díky velmi nízkému pH kyseliny octové, i takhle slabý roztok je stále velmi kyselí. Dokáže proto spálit vrcholky plevele. Zvládne však proniknout až ke kořenům?

Pozor ať vám ocet nespálí zahradu celou

Octová kyseliny obsažená v octu rozpouští buněčné membrány, tudíž dokáže vysušit neboli spálit tkáň rostliny, která pak zahyne. Což zní dobře a vypadá to, že by ocet opravdu mohl být účinným herbicidem. Avšak, co byste řekli, kdyby ocet spálil nejen nežádoucí plevel, ale také všechno ostatní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud zakoupíte produkt s vyšší koncentrací této kyseliny, třeba 20%, je prokázáno, že může efektivně plevel odstranit. Ale stále se tím moc nesnižují možná rizika. Proto je lepší koupit produkt specializovaný, který octovou kyselinu obsahuje, a dodržovat přesné pokyny pro aplikaci.

Jak tedy správně používat ocet

Výzkumy neukázaly, že by měl domácí ocet nějaký velký vliv na odstranění plevele. Produkt s vyšší koncentrací kyseliny octové však může zpomalit růst některých ročních plevelů. Dokonce zvládne spálit listy některých trvalých plevelů, jako je bodlák kanadský. Ale na kořeny vliv nemá, proto se rostlina znovu zregeneruje a poroste dál.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na plevel stále nejvíce platí ruční plení. Prostě a jednoduše vytrhnout nežádoucí rostlinu i s kořenem. Ocet ale na zahradě můžeme využít i jinak, například na odstranění mravenců. Vadí jim jeho pach, proto tak kam ho natříkate, rozhodně nepolezou. Navíc vám ocet může pomoci se zbavením zahradních nástrojů koroze. Stačí rezavou čepel namočit přes noc a bude jako nová.

Zdroj: Gardening Know How

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články