Jak správně krmit sazenice rajčat, aby letos dosáhly maximální plodnosti a vy tak měli rekordní sklizeň

Rajčata nechybí na žádné zahradě a jsou nedílnou součástí české kuchyně. Péče o ně začíná už u malých sazeniček, které vyžadují péči a dostatek výživy a hnojiv.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kupovaná hnojiva jsou bezesporu kvalitní a zajistí díky obsaženým minerálům dobrou výživu i růst sazenic rajčat. Je ale možné využít i běžně dostupné prostředky, které má každý doma. Ze začátku je nutné, aby měly sazenice dostatečnou sílu a nebyly protáhlé, tenké ani bledé. Základní suroviny umí s rajčatovými sazenicemi divy a udrží je před vysazením na záhon v dobré kondici.

Jód je nezbytný pro člověka i rostliny

Jód je biogenní prvek důležitý pro správný vývoj organismus. U rostlin zajišťuje dostatečně silný stonek. Roztok z jedné kapky jódu a tří litrů vody je pro mladé sazenice akorát. U dospělých rostlin, které potřebují podpořit v růstu, může být koncentrace trojnásobná. S dávkováním se to ale nesmí přehánět, aby se rostliny nepopálily.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zbytky z banánů se dají dál využít

Banány jsou bohaté na draslík, který je pro správný vývoj a růst rostlin klíčový. I u lidí má na starosti především správnou funkci nervů, svalů a srdce. Velké množství ho obsahují právě banánové slupky. Ty je možné ve formě slabého nálevu nalít ke kořenům nebo nadrtit a vysypat do zeminy kolem sazenice.

Cibule je nepostradatelná

Cibule má pozitivní vliv na fungování lidského organismu a předchází různým chorobám. Stejně tak účinná je při pečování o rostliny. Hrst slupek ze žluté cibule stačí smíchat s litrem vroucí vody a vzniklý nálev pravidelně přilévat ke kořenům. Pro sazenice je to výživné hnojivo a účinná ochrana před škůdci a houbovými chorobami.

iZdroj fotografie: Unsplash

Skořápky nejsou odpad, ale pomocníci

Vaječné skořápky mají všemožné využití, jako hnojivo se ale vidí málokdy. Rozdrcené skořápky z deseti vajec se smíchají s přiměřeným množstvím vody a nechají se pět dnů vylouhovat. Nálev bude plný draslíku, vápníku a hořčíku a dodá sazenicím potřebnou výživu a sílu pro rychlejší růst. Skořápky je třeba hned na začátku očistit od zbytků syrových vajec a důkladně vysušit.

Kvasnice zažívají boom

Domácí léčba na kvasnice nezapomíná a využívá je při trávicích potížích, při kožních problémech i pro rychlejší regeneraci těla. Na stejném principu fungují i u rostlin. Smíchejte 10 gramů kvasnic s deseti litry vody a pravidelně přidávejte k zálivce. Směs se musí dostat až ke kořenům a do zeminy.

Zdroj: TomatoDirt

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články