Jak vypěstovat meloun: Zásadní je správné načasování výsevu. Půda by měla být prohřátá aspoň na 15 °C
Melounům se na českých zahradách často nedaří. Problémem může být už výsev. Pokud při něm však neuděláte chybu, nestojí většinou bohaté úrodě už nic v cestě.

Obsah článku
Špatný výsev je to, na čem se většina zahrádkářů takříkajíc zasekne, jak naše redakce zjistila v místní zahrádkářské kolonii. Buď se nepovede vůbec, nebo jen trochu – vyklíčené rostlinky bývají nečetné a neduživé a jen těžce se ujímají. Tomu však lze podle webu The Royal Horticultural Society snadno předejít.
Načasování je zásadní
Pokud semena leží delší dobu ve studené půdě, prodlužuje se doba jejich klíčení a hrozí špatný vývoj nebo dokonce úhyn semenáčků. Počkejte s tím tedy až do doby, kdy se záhony přehřejí alespoň na 15 °C. Meloun se vysévá ve vzdálenosti 140 x 70 centimetrů a hloubka uložení semen by měla být šest až osm centimetrů. Do každé jamky je také vhodné přidat jednu polévkovou lžíci popela a dvě hrsti humusu. Je také velmi důležité po výsevu mulčovat povrch půdy humusem, aby se zabránilo vzniku půdního škraloupu, který může mladé klíčky poškodit.

A chybu neudělejte ani při výběru semen. Rozhodně se nesnažte získat semena z plodů prodávaných v obchodech. Ta nejsou uzpůsobená na naše klimatické podmínky. Mnohem lépe uděláte, když vsadíte na osvědčené odrůdy. My máme dobré zkušenosti s těmito:
- Bingo
- Rosario F1
- Aurora
- Amaltea F1
- Sugar Baby
- Wolica Gold
Pozor na opylení
Pokud budete chtít melouny pěstovat ve skleníku, připomíná web RHS to, že je třeba v případě potřeby květy opylit ručně. A jak na to? Ráno se z rostliny utrhnou samčí květy, odříznou se z nich okvětní lístky a pyl z nich se přenese na samičí květy. Pro přilákání včel k melounům vysazeným na volném záhonku je pak vhodné vysadit do jejich blízkosti medonosné rostliny nebo je postříkat slabým roztokem cukru nebo medu. Mezi medonosné rostliny patří například:
- levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
- zavinutka podvojná (Monarda didyma)
- dobromysl obecná (Origanum vulgare)
- přísavník trojcípý (Parthenocissus tricuspidata)
- plicník lékařský (Pulmonaria officinalis)
- třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)
- zlatice prostřední (Forsythia x intermedia)
- rozchodník (Sedum)
- pámelník (Symphoricarpos)
- mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)
Při pěstování melounů je také dobré vědět to, že rané odrůdy bývají méně sladké než ty pozdní.
udalosti247.cz
Právě teď
udalosti247.cz
Právě teď
udalosti247.cz
Právě teď
udalosti247.cz
Právě teď