Neomezené množství běžně kupovaného ovoce a zeleniny zvládne doma vypěstovat každý. Ušetřete jednou provždy a vyvarujte se chemickým postřikům

Kolem pěstování zeleniny a ovoce ze semínek koupených v supermarketu je spousta otázek. Je to bezpečné? Je to kvalitní? Je to zdravé? Ano, ale záleží na druhu zvolených potravin.
i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ovoce a zelenina vystavená v supermarketu vypadá lákavě, hraje všemi barvami, všechny kousky jsou si na chlup podobné a tvarově dokonalé. Takové plody by chtěl na své zahradě sbírat každý. Některé druhy jsou ale pro pěstování nevhodné kvůli postřikům a chemickému ošetření, jiné by neplodily, další jsou spíše sázkou do loterie. Někdy vyrostou a jejich plody jsou chutné, jindy ani nevyraší.
Melouny, dýně a cukety mají dost podmínek

Dýně a cukety rostou v našich podmínkách bez větších problémů, ale příliš chladné počasí a teploty pod dlouhodobým průměrem pro dané období jim nesvědčí a nedovoluje jim dostatečně růst. U melounů je tento trend ještě markantnější a bez tepla, na které jsou zvyklé ze svého původního prostředí, je vypěstovat nelze.

Jablka a hrušky pouze na pohled

Jablka a hrušky jsou pro naše klimatické pásmo typické a je velkým překvapením, že s jejich vypěstováním ze semínek ze supermarketu může být potíž. Strom vyroste a časem se objeví i ovoce a plody budou lákat k ochutnání. Bohužel nejsou chutné k jídlu. Pokusy o pěstování jsou tak předem prohrané a veškerá snaha jen ztráta času.


iZdroj fotografie: Unsplash

Avokádo si dává na čas

Avokádo sice působí exoticky a do jídelníčku se dostává pomalu, ale je možné si ho poměrně snadno vypěstovat i doma. Příjemným bonusem je, že hruškovec přelahodný neboli avokádovník je nenáročný na péči a stálezelený a hezký strom. Na začátku stačí napíchnout pecku na parátko a nechat pracovat. Cesta ke vzrostlému a plodícímu stromu ale může trvat i patnáct let.

Zelená má zelenou

Čtveřice, kterou je možné bez obav pěstovat i na vlastní zahradě – cibule, česnek, řapíkatý celer a všechny druhy salátů. Zeleným druhům zeleniny se daří, jsou nenáročné, nevyžadují speciální péči ani hnojiva. Vyrostou v řádu několika málo týdnů a jejich chuť je osvěžující a lehká. Mají jen vyšší nároky na zálivku kvůli vysokému podílu vody.


iZdroj fotografie: Unsplash

Brambory jsou bez šance

Brambory představují základní surovinu a nechybí na téměř žádné zahradě. Vypěstovat si je z dovážených kousků, které jsou běžně k dostání v supermarketech, ale nejde. Jsou totiž ošetřeny tak, aby se během přepravy zabránilo klíčení. Bio brambory jsou na tom o něco lépe, ale stoprocentní jistota u nich neexistuje. Sadba by vždycky měla pocházet z dobře známého zdroje.

Zdroj: Garden Tech

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 277 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Pozor na riskantní kombinace nejčastějších léků a doplňků stravy, které nikdy nesmíte polknou společně
DámskýDeník.cz
Měsíc narození odhalí, jaká jste v hloubi duše žena a vaše největší klady i zápory. Znáte je všechny?
Události247.cz
Oblíbené turistické destinace Čechů trápí požáry, vyžádaly si i několik obětí
VědaŽivě.cz
Fungování mozku dokazuje, že jsme schopni čehokoli. Proč přesto nejsou naše možnosti neomezené?