Hydrogel místo vody je revolucí v zalévání. Díky němu se zálivka sníží na polovinu –⁠ a pomůže mimo jiné také s klíčením

Neustále zalévání rostlin může být vyčerpávající. Použití hydrogelu vám to může hodně usnadnit. Jeho využití při pěstování je všestranné.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Krásné kompozice rostlin v květináčích jsou snem mnoha z vás. Ale taková zahrádka v květináči vyžaduje hodně údržby. A co je nejdůležitější, každodenní zalívání a když je horké počasí tak si vyžaduje zálivku i několikrát za den. Udržet vlhkost v půdě můžete zkusit za pomoci expandované hlíny, perlitu nebo vermikulitu. Ale v některých případech ani to nestačí. Vyzkoušejte hydrogel. Země smíchaná s hydrogelem je jako chmýří. Rostliny v ní krásně rostou a nevyžadují tak častou zálivku. Díky němu můžete zálivku snížit na polovinu.

Jak hydrogel funguje

Hydrogel absorbuje vodu a postupně ji uvolňuje do půdy. Kromě toho také absorbuje živiny z hnojiv a postupně a rovnoměrně je uvolňuje do půdy kolem rostlin spolu s vodou. Takže hydrogel úspěšně řeší i problém častého hnojení, který nevyhnutelně vzniká neustálým vyplavováním živin při častém zalévání.

Hydrogelové granule zalijte vodou a počkejte 30 minut až 1 hodinu. Slijte přebytečnou vodu a hydrogel smíchejte se zeminou v poměru 1:5. Potřebujete-li na dovolené zajistit rostlinám vláhu, udělejte v květináči kolem kořene několik otvorů a nasypte do nich polovinu čajové lžičky suchých granulí hydrogelu a poté rostlinu vydatně zalijte. Toto zajistí rostlinám vláhu na 2-3 týdny.

Na co všechno lze hydrogel využít

Hydrogel je možné použít i na klíčení semen. Zvláště pokud jsou to velká semena, která dlouho klíčí a vyžadují bedlivou kontrolu, aby nevyschla, nebo naopak nezplesnivěla. Všechny tyto problémy zmizely s použitím hydrogelu. Je také velmi vhodný pro roubování. Můžete k němu přimíchat látky podporující zakořenění a zapomenout na neustálé sledování vlhkosti substrátu. Hydrogel lze použít i do půdy při zakládání trávníků nebo záhonů. V tomto případě se do půdy zavede suchý hydrogel do hloubky 5-10 cm.

Je jeho použití bezpečné?

Výrobci tvrdí, že hydrogel je absolutně nezávadný, protože jde o prostorově síťovaný gel z polyakrylamidu a polyakrylátu draselného, ​​který se během 3-5 let zcela rozloží na vodu, oxid uhličitý a čpavek. Existuje experiment, který tvrdí, že když se hydrogel rozpadne, produkuje akrylát draselný a akrylamid, což je smrtící neurotoxin a karcinogen. Nebezpečný je při styku s kůží a vdechováním, experimenty byly prováděny na laboratorních myších.

Rostlina v nádobě s hydrogelem iZdroj fotografie: Depositphotos

Na druhé straně je polyakrylamid používán v mnoha průmyslových odvětvích, při rafinaci cukru a úpravě vody. A akrylamid se stále rozkládá, i když pomalu. Výše zmíněný experiment je jediný, který poukazuje na toxicitu hydrogelu. Všechny ostatní zdroje, kterých je velmi málo, jej jenom citují. Není tedy úplně známo, zda použití hydrogelu na zahradním záhonu má negativní vliv na životní prostředí včetně lidí, hmyzu, ryb, ptáků a savců. Proto by bylo zapotřebí dalšího nezávislého výzkumu.

Jaké metody pro udržení vláhy v zemi používáte?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články